• ADÜ’de skandal yemek ihalesi…

  “ADÜ yemek ihalesinde “Tarikat Baskısı” iddiaları!.. Adnan Menderes Üniversitesi hastanesi (ADÜ) tarafından yapılan yemek ihalesine katılan iki firmadan, en düşük teklifi veren yemek şirketi ihale şartnamesine 200 miligramlık kutu sütün tam yağlı olup olmadığını belirtmediği gerekçesiyle elendi. Hükümetin, bütçede para olmadığı gerekçesiyle çiftçinin litre başına aldığı 25 kuruşluk çiğ süt destekleme primini 10 kuruşa düşürdüğü günümüz Türkiye’sinde 18 aylık yemek ihalesinin, 13 milyon 596 bin 771 lira 64 kuruş teklif veren firma karşısında 20 milyon 401 bin 466 lira 84 kuruş veren firmaya verilmesiyle Kamu 6 milyon 804 bin 695 lira zarara uğratılırken, fazla teklif veren firmaya bırakılmasında ‘Tarikat Baskısı’ olduğu iddiaları ortaya atıldı. İhale sonucunun açıklanmasından aylar önce MHP Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Semih Yalçın’ın ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’i makamında ziyaret etmesi ise kamuoyunda çeşitli yorumların yapılmasına neden oldu.

  20:11:53 | 2020-02-05

  http://yavuzlarmylife.com

   

   

   

  YAKLAŞIK MALİYETTEKİ 9 MİLYON LİRALIK ARTIŞ DİKKAT ÇEKTİ!

  Adnan Menderes Üniversitesi 2018 yılının Şubat ayında, 13 Milyon 079 bin  225 lira 51 kuruş olan 18 aylık yemek ihalesinin, yaklaşık maliyetine, 2019 yılında  9 milyon 238 bin 719 lira 96  kuruş fark koyup, 22 milyon 317 bin 944 Lira 96 kuruşa yükselterek geçen yılın Ağustos ayında ihaleye çıkardı.

  İHALEYE KATILAN 4 FİRMADAN BİRİ ELENDİ…

  ADÜ Hastanesi’nin 21 Ağustos Çarşamba günü saat 11:00’de açtığı 18 aylık yemek ihalesine Trabzon merkezli iki firma ile bir Aydın Firması, İzmir ve Nazilli firmaları olmak üzere toplam 4 firma katıldı. Kapalı teklif usulüyle yapılan ihalede eksik evrak veren İzmir firması elendi.

  Yaklaşık Maliyetin 22 milyon 317 bin 944 lira 96 kuruş olarak belirlendiği ihaleye Trabzon merkezli  iki firmadan biri 21 milyon 988 bin 312 lira 84 kuruş teklif verirken, diğer firma da 20 milyon 401 bin 466 lira 84 kuruş teklif verdi.

  Nazilli’den katılan üçüncü Firma ise yaklaşık olarak belirlenen maliyetin de altında olan 13 milyon 596 bin 771 lira 84 kuruş teklif verdi. Ancak ihale Komisyonu Nazilli Firmasını da eksik evrak nedeniyle ihaleden eledi.

  Nazilli Firması Kamu İhale Kurumu’na (KİK) itiraz ederek haksız yere elendiğini savundu. İtirazı değerlendiren KİK Nazilli Firmasının elenemeyeceği yönünde karar verdi.

  ÜNİVERSİTE NAZİLLİ FİRMASINDAN SAVUNMA İSTEDİ

  Üniversitenin İhale komisyonu KİK raporuna göre yaptığı değerlendirmede ihalede, en düşük teklifi veren Nazilli Firmasının verdiği rakamın sınır değerlerinin altında olmasından dolayı açıklama istedi.

  Firma ihale komisyonuna verdiği yazılı savunmasında yemek ihalesindeki yaklaşık maliyetin TEFE, TÜFE ve zam oranları hesaplandığında 18 ay gibi bir zamanda 9 milyon 238 bin 719 lira 96  kuruş fark olamayacağı yönünde görüş bildirerek kullanılacak gıda maddelerinin gramaj ve birim fiyatlarını kalem kalem açıklayarak ihaleden zarar etmeyeceklerini rapor halinde bildirdi. Bunun üzerine komisyon ihalenin Nazilli firmasında kalması yönünde karar verdi.

  RAKİP FİRMA KİK’E İTİRAZ ETTİ!

  İhaleyi kaybeden en düşük ikinci teklifi veren Trabzon merkezli Aydın Firması İhaleyi alan Nazilli firmasının savunmasında yaptığı açıklamada, ihale şartnamesine 200 miligramlık hazır satılan kutu sütlerinin ‘tam yağlı mı yoksa yarım yağlı mı?’ olduğunu, kullanılacak milföy hamuru ve taze fasulyenin dondurulmuş olup olmadığını açıklamadığı gerekçesiyle ihaleden elenmesi istemiyle KİK’e itirazda bulundu.

  KİK’DEN ŞAŞIRTAN KARAR!

  İHALE YAKLAŞIK 7 MİLYON LİRA FAZLA VEREN FİRMAYA VERİLDİ…

  Aydın Firmasının yaptığı ikinci itirazı haklı bulan KİK 28 Ocak 2020 tarihinde verdiği kesinleşen ihale kararında, ekonomik açıdan en avantajlı ikinci teklif sahibi bulunmadığını belirterek, ihalenin 6 milyon 804 bin 695 lira  fazla teklif veren Aydın firmasına verildiğini bu nedenle de Nazilli Firmasının elendiğini şirket yetkililerine yazılı tebliğ etti.

  “KİK’DE ADAMLARIM VAR” İDDİASI..

  Yaklaşık Maliyete yakın fiyat teklifi veren her iki Trabzon firmasının “Kardeş şirket” olduğu ve ihale öncesinde el altından öğrendikleri yaklaşık maliyete göre fiyat teklifi verdikleri iddia edilirken, ihaleyi alan Trabzon merkezli Aydın firmasının “KİK’te adamlarım var” şeklinde rakip firma yetkililerine haber gönderdiği ileri sürüldü.

  İHALEDE “TARİKAT BASKISI” İDDİLARI!

  Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesinin yaptığı yemek ihalesinin perde arkasında “Tarikat baskısı olduğu” iddiaları ortaya atıldı.

  Geçtiğimiz Ocak Ayında Ulusal Basına da yansıyan haberlerde, Nakşibendi’ye bağlı Hakkani kolu tarikatının bulunduğu bir grupla zikir çekerek “Şeyh” olduğu söylenen kişinin elini öpen ADÜ Genel Sekreteri Baki Aslantaş ve MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu ile 17 Aralık 2019 tarihinde ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’i makamında ziyaret eden MHP Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Semih Yalçın’ın da ihalenin Trabzon firmasına verilmesinde etkili olduğu iddia edildi.

  ADÜ REKTÖRÜ NE DEDİ?

  İhale ile ilgili konuşan ADÜ Rektörü Aldemir, çeşitli üniversitelerin yemek ihalelerinin raporlarını incelediğini ve değişik üniversitelerden de bu konuda görüş aldıklarını belirterek; “Değerlendirmememizde firmaların Kamu Menfaati ve Güvenilirlik konularını irdeledik, KİK raporları da bu yemek ihalesinin Aydın firmasına verilmesi yönünde, bu konularda bir değerlendirme yapıldı” dedi.

  HABER: MURAT GÜRKAN