• AYDIN, TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU

  Aydın’da başlatılan, “Mobil KETEM Projesi” Türkiye’ye örnek oldu. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Op.Dr. Sare Davtoğlu, KETEM Projesi’nin mimarı Op.Dr. Dilek Didem Ayyıldız’ı Türkiye’ye örnek olan çalışmalarından dolayı tebr

  21:20:49 | 2014-10-18

  Aydın Valiliği’nin destek ve himayelerinde, Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Dilek Didem Ayyıldız’ın koordinesinde, 2 Aralık 2013 tarihinde hayata geçirilen “Mobil KETEM Projesi” Türkiye çapında büyük bir yankı uyandırarak örnek oldu.

  Ekim Ayı Meme Meme Kanseri Bilinçlendirme Etkinlikleri kapsamında Nevşehir'e giden Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Op. Dr. Sare Davutoğlu, etkinlik kapsamında Nevşehir'e getirilen 36 digital mamografi cihazı ile 19 CR cihazının açılışını gerçekleştirdi. Sağlık Bakanlığı Kanser Savaş Daire Başkanlığı tarafından meme kanserine dikkat çekmek amacıyla Nevşehir’de düzenlenen etkinliğe katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu, meme kanserinin tüm kadın kanserlerinin dörtte birini oluşturduğunu söyledi.

  Bilgilendirme ve tarama programı başarıyla devam eden proje, kadınlarda en sık görülen ve erken tanıyla yaşam süresinin uzatılabildiği Meme ve Rahim ağzı kanserlerini temel alıp, bu hastalıklara yönelik taramaların teşvik edilmesini amaçlıyor. Proje kapsamında sadece bilgilendirme ve eğitimlerle sınırlı kalmayıp, kadınlarımızın ayağına kadar gidilerek eğitimle eş zamanlı olarak taramalar da yapılıyor.

  Aydın il merkezindeki proje tanıtımı toplantıları Nazilli, Didim, İncirliova ve Söke ilçelerinde devam etti, Projenin meyveleri de Yenipazar ve Köşk İlçelerinde toplanmaya başlandı. Böylece hiçbir hastalık belirtisi olmayan pek çok kadında Meme ve Rahim ağzı kanseri erken teşhis edilerek, erken tedavileri sağlandı.

  Aydın ilinde uygulamaya sokulan Mobil KETEM Projesi, bakan ve milletvekili eşlerinin katıldığı etkinliklerle yerel ve ulusal basında, televizyon kanallarında ses getirdi. Ardından Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, resmi web sitesinde Mobil KETEM Projesi’ne detaylı şekilde yer vererek bu projeyi tüm Türkiye’ye örnek gösterdi. Ayrıca Aydın en çok smear taraması yapan iller arasında Türkiye 2.’si oldu.

  “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” kapsamında bir dizi etkinlikler düzenlendi. 29 Eylül – 02 Ekim 2014 tarihleri arasında kanser çalışmalarına destek olmak üzere Aydın Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün Mobil KETEM aracı Nevşehir İline giderek çalışmalar yaptı.

  Etkinlikler çerçevesinde Nevşehir İlinde bir de konferans düzenlendi. Konferansa, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Op. Dr. Sare Davutoğlu, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Nevşehir Valisi Mehmet Ceylan, Hacettepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Tuncer, Aydın Valisi Erol Ayyıldız’ın eşi Op. Dr. Dilek Didem Ayyıldız başta olmak üzere Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin, kurum amirleri, KETEM'de tarama yaptıran hastalar, sağlık çalışanları, Sivil Toplum Kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

  Konferansta, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Op.Dr. Sare Davtoğlu, KETEM Projesi’nin mimarı Op.Dr. Dilek Didem Ayyıldız’ı Türkiye’ye örnek olan çalışmalarından dolayı tebrik ederek plaket takdim etti. Etkinlik kapsamında Aydın Mobil KETEM aracının açılış töreni gerçekleştirildi ve Aydın Valiliği Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün son teknoloji ile donatılmış Mobil KETEM aracı incelendi.

  “Sağlıklı kadın, Sağlıklı toplum, Sağlıklı gelecek” sloganıyla yola çıkılan Aydın Mobil KETEM Projesi çalışmaları tüm hızıyla sürüyor.