• Çankır: “CHP Aydın’da 1. Parti’dir…”

  CHP AYDIN İL BAŞKANI ALİ ÇANKIR DÜZENLEDİĞİ BASIN TOPLANTISIYLA SEÇİM DEĞERLENDİRMESİNDE BULUNDU…

  15:00:20 | 2018-06-28

  Parti İlçe Başkanlarıyla birlikte İl Başkanılığı’nda 24 Haziran Genel ve Cumhurbaşkanlığı Seçimleri'ne yönelik değerlendirmelerde bulunan CHP Aydın İl Başkanı Ali Çankır, “Yerel seçimler ile genel seçimlerin dinamikleri çok farklı... İkisi birbirine kıyaslanmayacak kadar farklı” dedi.

  Başkan Ali Çankır’ın yaptığı basın açıklamasının tam metni şöyle:

  Değerli basın emekçileri hepiniz hoşgeldiniz. 24 Haziran Genel Seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri Aydınımıza, ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olsun. Değerli basın emekçileri öncelikli olarak adil, objektif, tarafsız habercilik yaptığınız için 24 Haziran seçimlerinde bütün adaylarımızın, diğer bütün partililere, ilçe örgütlerimize, şahsıma gösterdiğiniz ilgi ve alakadan beyanatlarımıza yer verdiğiniz için, kamuoyunu aydınlattığınız için bir kez daha teşekkür ediyorum.

  Çünkü demokrasinin olmazsa olmazı basın özgürlüğüdür, demokrasinin olmazsa olmazı eşit ve adil bir seçim olmasıdır. Tabi bunun tecelli etmesi için basının da adil ve tarafsız bir yayıncılık anlayışıyla hareket etmesi gerekiyor.

  Bu bağlamda sizler de takip etmişsinizdir, Sayın Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce CHP Genel Merkezinde açıklama yapmadan önce TRT'nin dışarı çıkmasını istedi. Oradaki basın emekçilerini de göz önünde bulundurarak onlarla bu işin ilgisi olmadığını da beyan ederek böyle bir davranışta bulundu.

  Çünkü hatırlarsanız Muharrem beyin Sayın Cumhurbaşkanı adayımızın İzmir, Ankara ve İstanbul mitinglerine TRT devletin kanalı yer vermemişti, o nedenle de burada işi yok bu arkadaşların, TRT'nin işi yok demişti aslında..

  Ama siz birçok iktidar baskısı olmasına rağmen Aydın'da demokrasinin tarafında yer alarak, basın özgürlüğü tarafında yer alarak eşit ve adil bir yayıncılık politikası izlediniz.

  Hepinize bu hususta teker teker teşekkür.

  ÖRGÜTÜMÜZ ÇOK ÇALIŞTI

  24 Haziran seçimlerinde örgütümüz çok çalıştı çok çaba sarf etti. Tüm ilçe başkanlarıma ve yöneticilerime, il yönetimime, il kadın kolları ve il gençlik kolları başkanlarıma ve yönetimlerine, ilçe kadın kolları, ilçe gençlik kolları başkanlarıma ve yönetimlerine, gençlik ve kadın kolları üyelerimize tüm parti emekçilerime, milletvekili adaylarımıza, milletvekili aday adaylarımıza, ilçe belediye başkanlarıma, belediye meclis üyelerime Aydın Büyük Şehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'na ve tüm Aydınlılara çok çok teşekkür ediyorum.

  Çünkü burada Cumhuriyet Halk Partisi’nde mücadele etmek o kadar da kolaya değil. Türkiye'de bu koşullarda, OHAL koşulları altında fişlenerek bu siyaseti yapabilmek kolay değil. O yüzden tüm örgütüme sizlerin önünde bir kez daha teşekkür ediyorum. Sağolsunlar var olsunlar.

  Bir teşekkür de seçmenimize..

  Aydın halkımıza demokrasiye olan inançlarıyla katılımı arttırdıkları için bizler sandıkların başında mücadele ederken bizimle oldukları için o günlerinde refleks gösterdikleri için hepsine minnettarım sağolsunlar Varolsunlar. Tüm oy kullanan vatandaşlarımıza içtenlikle teşekkür ediyorum.

  Tabi ki bu süreçte demokrasi için birçok kazanımın ortaya çıkmasına sebep olan Genel Başkanıma ve Yöneticilerimize ve bizlere Türkiye'de başka bir siyasetin olabileceğini, üretim politikalarının konuşulabileceğini, hakça bölüşülebileceğini gösteren Sayın Muharrem İnce'ye dört sıfırı meydanlarda insanlara anlattığı için, gençlerle ve halkla buluştuğu için ve bizlere bu gururu yaşattığı için kendisine çok çok teşekkür ediyorum. Sağolsun varolsunlar.

  8 MİLLETVEKİLİ İTİRAZLAR

  Değerli arkadaşlar seçim sonuçları akabinde aydında bir tablo ortaya çıktı 8 Milletvekilleriyle alakalı hala bir karmaşa var ortada. Dün itibarıyla Milliyetçi Hareket Partisi’nin sandıkları tekrardan tek tek oyların sayılmasına ilişkin yaptığı itiraz ilçe seçim kurulları tarafından reddedildi. Biz de sandıklardaki tutanaklara ilişkin uyumsuzlukları belirttiğimiz bir itirazımızı yönlendirmiştik. Orada Aydın İl Gençlik Kolları Başkanım hem de seçim kurulunda sorumlu olan avukat arkadaşımız Yılmaz Tilki aynı zamanda ilde seçim ve hukuk işlerinden sorumlu Evrim Güngör bu mücadeleyi avukat arkadaşlarımızla beraber veriyorlar. Biz de itirazlarımızda bulunduk. Aynı zamanda Hakların Demokratik Partisi geçersiz oylara ilişkin net bir itirazda bulundu. Onların ki de reddedilmiş. Bizde Milliyetçi Hareket Partisi gibi oyların sayımına ilişkin bir itirazda bulunacaktık ancak yasa olarak bir partinin yapmasının yeterli olduğu bilgisi ulaştıktan sonra bunu beklemeye aldık ve şu an sürecin takipçisiyiz.

  Burada en önemli mesele Aydın halkının milletin iradesini tecelli etmesidir.

  O yüzden 10 oy, 20 oy, 100 oyun meselesinde değiliz. Burada milletin tercihinin tecelli etmesi, milletin iradesini tecelli etmesi gerekiyor.

  O nedenle bu vekillik AK Parti’ye de gidebilir, Milliyetçi Hareket Partisi’ne de, Cumhuriyet Halk Partisi’ne de gelebilir, HDP'ye de gidebilir. Ancak oyların tekrar sayımına ilişkin bu kadar kamuoyunun üzerinde durduğu bir husus varken İlçe Seçim Kurulun böyle bir karar almasını esefle kınıyorum. İl Seçim Kurulu’nun bu yanlıştan döneceğini, dönmezse bizlerin itirazları YSK'ya kadar gideceğini buradan sizlerin aracılığıyla duyurmak istiyorum. Biz bu işin takipçisi olacağız, Aydın halkının milletin iradesini tecelli etmesi için biz bu işin sonuna kadar takipçisi olacağız, bunu belirtmek istiyorum.

  CHP' NİN REFERANDUMDAN BU ZAMANA TÜRKİYE'YE VE DEMOKRASİYE KAZANDIRDIKLARI…

  Değerli arkadaşlar referandumdan bugüne Türkiye ve Demokrasi için Cumhuriyet Halk Partisi’nin kazanımları var. Bu başlıklardan bahsederek daha sonrasında Aydın analizine geçmek istiyorum.

  Cumhuriyet Halk Partisi bir baskın seçimle Türkiye'yi AKP iktidarı karşı karşıya bıraktığında ne yapacağını biliyordu, çünkü referandumda asgari müştereklerde buluşacağımızı referandumda Türkiye'nin gerçekten de demokrat yüzünün, özgürlükçü yüzünün de olabileceğini ve halkın yan yana durma isteğini beraber yaşama isteğini ortaya koymuştuk.

  OHAL altında Olağanüstü hal koşulları altında bir seçime gidilmesinin Türkiye’yi kaotik bir ortama sürükleyeceğini belirtmiştik ama baskın bir seçim kararı aldılar, bu kararın hemen akabinde bir siyasi parti ve liderini seçime sokmamak için bir tarih ve ayak oyunu yaptılar.

  Cumhuriyet Halk Partisi bunun karşısında durdu, bizimde Milletvekilimiz olan o gün, bugün de Milletvekilimiz olan Hüseyin Yıldız ve 14 arkadaş toplamda 15 milletvekili arkadaşımız Genel Merkezi'mizin talimatıyla İyi Parti saflarına katılarak İyi Parti'ye seçimlere girme şansı tanıdı.

  Bu Türkiye demokrasi tarihinde bir ilktir.

  Başka bir siyasi hareketin önünü açmak, Türkiye demokrasisinin önünü açmak CHP'nin yaptığı en doğru işlerden bir tanesiydi. Devamında bir arada hareket edecekleri seçim takvimini açıkladıkları gün belli olan MHP ve AKP'nin bir arada düşündüğü ittifakın karşısında hiç bir ittifak olamaz anlayışını CHP Genel Başkanı uzlaşı ve sağduyu kültürüyle kırdı. Diğer liderlerle Saadet Partisi, İyi Parti’yle yan yana gelerek millet ittifakını kurdu.

  Millet İttifakını kurmak birçok mecrayı rahatsız etti. Bunun farkındayız, bunu biliyoruz. Yan yana gelemezler demişlerdi ama söz konusu vatansa gerisinin teferruat olduğunu bu 3 siyasal harekette ortaya koydu.

  Devamında ortak çatıların dışında kalan siyasi partilerin HDP'yi terör ile alakası olmayan kişileri de dahil olmak üzere tecrit etmek isteyen, siyaset dışı bırakmak isteyen bunu da meclis çoğunluğu almak için baraj altı bırakma siyaseti yapanların da önünde CHP durdu.

  Bu üç noktada referandumdan bugüne Türkiye ve demokrasi tarihine altın harflerle CHP kendisini koymuştur. Ciddi kazanımlar elde etmişizdir. Bir arada olma kültürü, asgari müştereklerde buluşma kültürü, sağduyu ve uzlaşı kültürü Türkiye siyasetine CHP ile bir arada oturmuştur. Ve bunun akabinde kendi öz evladını Gençlik Kollarından yetişmiş birisini Cumhurbaşkanı adayı göstererek 77’den sonra ilk defa % 30’ların üzerinde oy alarak bizlere Muharrem İnce umut aşılamıştır.

  YENİ SEÇİM SİSTEMİ ÜZERİNDEN AYDIN OY DAGILIMI ANALİZİ

  Değerli arkadaşlar, 24 Haziran seçimleri Türkiye'deki yeni sistemi bizim Aydın'daki oy dağılımını değerlendirmemizde de başka koşulların ortaya çıktığını ifade etmektedir. Çünkü artık koalisyonlar seçim sonrası değil, seçim öncesi olmaktadır.

  Yani bunun adı bir ön koalisyon ittifak sistemidir.

  Diğer taraftan referandumla kabul edilen başkanlık sistemi gerçekliği ortadadır.

  Ve 3. bir başlık da parti oyları.

  Yani biz Aydın'da oy dağılımını değerlendirirken ittifak oylarını , Cumhurbaşkanı adayımızın oylarını ve parti oylarımızı değerlendiriyoruz.

  Burada baktığımızda ön koalisyon ittifak oylarında millet ittifakı kendisine en yakın olan ittifakla diğer ittifakla 10 puan arasında fark vardır. Millet ittifakı Cumhur ittifakının 10 puan önündedir. Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı adayımız Aydın'ın 5 Haziran'da bağrına bastığı Muharrem İnce'ye sandıkta da gereken desteği vermiştir. % 44 ile kendisini 1. sıraya koymuştur. Ve Muharrem İnce kendisine en yakın Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan'a Aydın'da % 6,5 oy oranında fark atmıştır.

  Bir diğer başlık partimizin oylarıyla milletvekili seçimlerindeki oylarıyla alakalı.

  Partimizin oylarında 30 bine yakın düşüş vardır. Bunun farkındayız. Aydın halkının, hemşehrilerimizin bize sandıkta gösterdiği teveccühün de farkındayız. Aydın'da CHP 1. Parti olmuştur. Ancak Aydın'da seçmen CHP'ye bizlere bir uyarı mesajı vermiştir. Biz bu uyarıyı şapkamızı önümüze koyup değerlendireceğiz. Bunun öz eleştirisini yapıyoruz.

  Ancak bu oylar ilk bakışta ilk gördüğümüz esnada ne AKP ne de Cumhur ittifakına gitmiş. Bir arada durduğumuz referandumdan bugüne siyaseti olgunlaştırmak istediğimiz çeperde kalmıştır. Bir kısım oy eğilimi, seçmen eğilimi barajın aşılmasına yönelik bir cepheye gitmişken bir kısım da millet ittifakı çatısı altında kalmıştır. Bu nedenle burada 3 ana başlıktan 2'sinde hatta 3'ünde başarılı çıkmış bir CHP, ancak 3. başlıkta seçmenin CHP'ye verdiği bir mesaj vardır. Biz bu mesajı dikkatle okuyoruz, irdeliyoruz ve bu uyarıyı önümüzdeki günlerde daha derinlemesine değerlendireceğiz.

  PARTİDEKİ BÜTÜNLÜK...

  PARTİDEKİ BİRLİK BÜTÜNLÜK MUHARREM İNCE KEMAL KILIÇDAROĞLU Değerli arkadaşlar, bu seçim sistemi sonucunda millet ittifakı 4 milletvekili, cumhur ittifakı 4 milletvekili çıkarmıştır. Tabi ki itirazlar devam edecek ama şuanda elimizde veri budur.

  Şuan 3 gündür AKP'li arkadaşlar sanki AKP Aydın'da 1. Parti olmuş gibi AKP ve Cumhur İttifakı 5 ya da 10 puan millet ittifakına fark atmış gibi, devamında AKP oylarını arttırmış gibi bir zafer sarhoşluğu içerisindeler.

  Bu bir 9 ay sonrasındaki yerel seçimlere ilişkin algı operasyonun başlangıcıdır.

  Bunu CHP'de yemeyecektir Aydın halkı da yemeyecektir.

  Çünkü sonuçlar ortadadır.

  Değerli arkadaşlar, burada bu sistem değil de bir önceki seçim sistemine yönelik bir oy dağılımı gerçekleştiğinde milletvekili dağılımı olsaydı 8’inci milletvekilliğini matematiksel olarak HDP çıkartıyordu.

  Ama ittifakların dağılımı önce olduğu için ve buradan içeride partiler kendi içerisinde milletvekili dağılımları yaptığı için şuan 1 milletvekili fazlalığı ortaya çıkmıştır.

  AKP'nin ben bu zafer sarhoşluğunun onlarda yaratacağı etkiye bakmadan kendimizin yapacağı öz eleştiri noktasındayım. O yüzden biz 3 başlıkta analizimizi öncü olarak yaptık. Ve bunu genişleteceğiz. Önüzmüdeki günlerde de bunu değerlendirmeye açacağız.

  BÜTÜN KONUŞULANLARIN ÖZETİ VE YEREL SEÇİM

  Değerli arkadaşlar, biliyorsunuz CHP'de tartışmalar olur, fikirler beyan edilir, değişim talepleri de olabilir; ancak ve ancak biz birliğimizi bütünlüğümüzü korumaya devam ediyoruz.

  Dün Sayın Genel Başkanımız bir açıklama yaptı. Sayın Cumhurbaşkanı adayımız Muharrem İnce'nin 81 ilde yapacağı ziyaretlere ilişkin örgütlerimize, bizlere talimat verdi. Bizler onurla ve gururla CHP'nin gösterdiği Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi Aydın'da karşılayacağız. Buna ilişkin önümüzdeki günlerde tarih noktasında sizlere bilgi vereceğim.

  CHP zafer ve savaş meydanlarında kurulmuş bir partidir. O yüzden bizim kurullarımız var. Bunları işleteceğiz önümüzdeki günlerde. Danışma kurullarımızı, genişletilmiş il ve ilçe toplantılarımızı yapacağız. Ve burada parti örgütlerimizle fikirlerini masaya yatıracağız.

  Çünkü önümüzde bir yerel seçim var.

  Buna ilişkin de bir strateji geliştirmek adına bugün alınan sonuçları daha detaylı olarak değerlendireceğiz. Hem teknik arkadaşlarla hem örgütümüzle hem de genel merkezimizle.

  Değerli arkadaşlar, CHP Aydın'da yerelde iktidardır.

  Aydın'da seçim sonuçlarında 1. Parti’dir.

  Ama seçmenimizin bize verdiği 30 bin oyluk farkı, gidişatı iyi okuyoruz, iyi anlıyoruz, iyi analiz ediyoruz. Bu mesajı almış durumdayız. CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce Aydın'da en yüksek oyu alarak 1. sıraya gelmiştir. En yakın rakibine 6,5 puan Cumhurbaşkanına fark atmıştır.

  CHP'nin kurguladığı millet ittifakı cumhur ittifakına 10 puan fark atmıştır.

  O yüzden yerel seçim sathına gidilirken hem parti içerisine fitne fesat sokmak isteyenlere hem de yerelde bu seçim sonuçlarına göre sadece 1 vekil fazla çıkarttığını iddia ederek bir zafer sarhoşluğu içerisine girenlere karşı bizim de bir çalışma hattımız olacaktır.

  Biz referandumdan bugüne demokrasi cephesi içerisinde geliştirdiğimiz siyaseti hızlandıracağız.

  Ben önümüzdeki günlerde millet ittifakının paydaşı olan İyi Parti İl Başkanını ve Saadet Partisi İl Başkanını, Demokrat Parti İl Başkanını ziyaret edeceğim. Onlarla bir araya gelerek istişarelerde bulunacağız.

  Büyükşehir Belediye Başkanımızla, Büyükşehir Meclis Üyelerimizle, İlçe Belediye Başkanlarımızla, İlçe Belediye Meclis Üyelerimizle, İlçe Yönetimlerimizle bir araya geleceğiz. Partimizdeki kurulların hepsini işleteceğiz. Ve hem bu seçimin sonuçlarını değerlendireceğiz hem de hizmet odaklı yaptığımız siyasetin, belediyeciliğin de getirilerini masaya yatıracağız.

  Doğrularımızı güçlendirmek, yükseltmek ve büyütmek için yanlışlarımızı, eksikliklerimizi gidermek için çaba sarfedeceğiz.

  O nedenle Aydın'da yerelde iktidar olan, genelde iktidar olan CHP'dir.

  Yerelde iktidarımızı sürdüreceğimizin sözünü sizlere burdan veriyorum.

  Örgütümüzle, bütün unsurlarıyla yan yana geleceğiz, bunları değerlendireceğiz. Seçmenimizin mesajını doğru okuyoruz ve buradan şimdiden söylemek istiyorum geçmişte açıklanan Aydın Büyükşehir Belediye Başkan adayımız Özlem Çerçioğlu ile doğru stratejiyle yerel seçimlerde de iktidarımızı güçlendirerek koruyacağımızı beyan ediyorum. Hepinize de teşekkürlerimi sunuyorum.

  Sağolun, varolun.”

  Ali Çankır, basın açıklamasının ardından soruları cevapladı.