• Didim’de bir imar usulsüzlüğü iddiası daha…

  Birçok usulsüz ve yasaya aykırı imar uygulamasının Başkenti haline gelen Didim ilçesinde bu kez de CHP’li Meclis Üyesi Kerim Küsmez’in inşaatı gündeme damgasını vurdu.

  10:23:06 | 2020-06-01

  http://yavuzlarmylife.com

   

  Rant uğruna her türlü imar aykırılığının yaşandığı ve “İmar, Rant, Rüşvet, Siyaset” ilişkilerinin iç içe geçtiği Didim’de, yıllardır ortaya çıkan “İmar vurgunlarına” yetkililerin dur diyemediği yetmezmiş gibi yeni bir imar usulsüzlüğü iddiası daha gündeme damgasını vurdu.

  Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’a yakınlığı ile bilinen müteahhitlerin “İmar Barışı” adı altında korunduğu, hazine arazileri talanı, sit alanına yapılan kaçak inşaatlar gibi birçok usulsüz ve yasaya aykırı uygulamanın Başkenti haline gelen Didim ilçesinde yüzlerce kaçak yapıya zemin ve kılıf hazırlayanlardan hesap sorulamazken Aydın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün de yaşananlara seyirci kalması işini yasalara uygun yapan müteahhitleri çileden çıkarıyor.

  Yandaşa imar kıyaklarında “rüşvet çarkının” da hızlı bir şekilde döndüğü Didim kamuoyunun konuştuğu en önemli gündem maddelerinden birini oluşturuyor. Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın İmardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Emine Öznur Gündoğdu hakkında ortaya çıkan “imar ve rüşvet” iddiaları henüz tazeliğini korurken şimdi de Başkan Atabay’a yakınlığı ile bilinen CHP’li Belediye Meclis Üyesi Kerim Küsmez’in Altınkum Mahallesi, Gevrek Mevkii 4800 Ada 15 Nolu parsel üzerindeki inşaatının imar yasasına aykırı yapıldığı ve Başkan Atabay ile Yardımcısı Emine Öznur Gündoğdu’nun da buna göz yumdukları iddia edildi.

  CHP’li Meclis Üyesi Kerim Küsmez’in 683 metrekare arsa üzerinde yaptığı inşaatın çatı katının binanın en üst katı ile birleştirilerek dubleks daire haline getirildiği ve bunun yasaya aykırı bir uygulama olduğu iddia edilirken, Didim Belediye Meclisi’nin 90 No.lu kararına uyulmadan çatı oluşturulduğu belirtildi.

  Daha önce de gündeme gelen inşaatlardaki çatı yapımlarının Danıştay 6. Dairesi’nce durdurulduğu ve bu karara dayanılarak alınan meclis kararında son kat üzerindeki teras çatıların emsal karara dahil edilmesi gerektiği belirtilmesine rağmen Kerim Küsmez’e ait inşaatta son katın çatı ile birlikte dubleks daireye dönüştürülmesi ve Belediye İmar Müdürlüğü, Yapı Denetim Firması ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin de görevlerini yapmayarak konuyu görmezden gelmesi “Yandaşa siyasi diyet mi ödeniyor” sorusunu akıllara getiriyor.

  Meclis Üyesi Kerim Küsmez’in de imzası bulunun Didim Belediye Meclisi kararında “kırma çatı kuralı getirilen yerlerde çatı terası yapılmaması” belirtilirken, karara imza koyan Kerim Küsmez’in inşaatında bu kurala uyulmaması ve balkonların da projesine aykırı yapılması Didim’de “İmar, Rant, Rüşvet, Siyaset” ilişkisinin nasıl işlediğine en güzel örneklerden birini teşkil ediyor.

  Didim’deki usulsüz imar uygulamalarının önlenmesi için Aydın Valiliği başta olmak üzere tüm yetkili devlet kurumlarını göreve davet ediyoruz.

  HABER: YALÇIN YILDIRIM