• Didim'de hurda vurgunu!

  Didim ilçesinde, bir zamanlar Köy Hizmetleri Kampı olarak hizmet veren ve yıllar önce boşaltılan hazine arazisindeki lojman binaları yaklaşık bir yıl öncesinde yıkılmıştı. Yıkımı yapan firmanın yıkımdan çıkan 300 ton demiri belediyeye teslim etmeyip bir hurdacıya sattığı inceleme konusu oldu.

  21:59:20 | 2020-05-21

  http://yavuzlarmylife.com

   

  http://www.kardelenpersonelkiyafeti.com 

  Mülkiyeti hazineye ait, Didim Merkez Göllüdam mevkiindeki 12662 ve 1007 parseldeki alan üzerinde kaderine terk edilmiş haldeki binaların sahiplenilmesinin ardından Didim Kaymakamlığı’nca alınan yıkım kararı doğrultusuna Didim Belediyesi ekiplerince yıkımı gerçekleştirilmişti.
  Bilindiği üzere Maliye Bakanlığının 4 Nisan 2013 tarih ve 10823 sayılı yazısı ve Aydın Kültür ve Turizm İl Müdürlüğünün 28 Aralık 2006 tarihli onayı ile Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Revizyon Çevre Düzenleme planı yapılıp Didim Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi ilan edilen 12662 ve 1007 Parseldeki yerler tahsise çıkmış ve tahsis işlemlerini alan firmaların yatırım yapmamasından bölge atıl olarak kalmıştı.
  Bölgedeki atıl binaların ise İmar Affı yasasına dayandırılarak, kimliği belirsiz kişilerce yapı kayıt belgesi alınması ve bu konuyla ilgili olarak maddi menfaat sağlandığı iddialarının duyulmasının ardından Didim Kaymakamlığı ve Mal Müdürlüğü harekete geçmiş ve her iki parselde bulunan 21 bina ile 2 sosyal tesis için Didim Belediyesi ekipleri de yıkımları gerçekleştirmişti.
  Didim Belediyesi, bu yıkım işlerini Didim'deki bir hafriyatçı ile gerçekleştirmişti. Bunun yanında Didim'deki hafriyatçının 30 saatlik mezarlık işi için Didim Belediyesine 205 saatlik fatura kestiği ihbarı da yapılmıştı. 
  Didim Belediyesinin yıkım ve hafriyat işlerini yapan firma hakkında ihbar niteliğindeki ikinci bir iddia ise, “Köy Hizmetleri lojmanlarının yıkımı için Didim Belediyesi’nden parasını aldığı fakat yıkımdan çıkan yaklaşık 300 ton demiri belediyeye teslim etmediği, bir hurda firmasına sattığı şeklinde.”
  Edinilen bilgiye göre; hurda vurgunu yapan firmanın Haziran ayında yapılması planlanılan ilk mecliste gündeme getirileceği, hurda vurgundaki boyutunun ortaya çıkarılacağını öne sürülüyor.

  Öte yandan 205 saatlik iş makinesi faturası için inceleme başlatıldığı öğrenildi.

  HABER MERKEZİ