• Erdemir: “Başkan Atay çamur atıyor..”

  Gülsevil Gürsoy Ergünoğlu’nun başkan seçildiği Efeler Kent Konseyi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, Tuncay Erdemir başkanlığındaki önceki Kent Konseyi Yönetimi’nin 15 ayda 456 bin TL harcama yaptığını açıklayan Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay’a cevap gecikmedi. Erdemir, “Kent Konseyinin kendisine ait bir bütçesi bulunmamaktadır. Kent Konseyleri hiçbir şekilde harcama, ödeme yapabilme gücüne sahip değildir. Kent Konseyi sadece aldığı tavsiye niteliğindeki kararları ilgili Belediyeye sunar. Avukat bir Belediye Başkanının söylemiş olduğu bu harcamaları araştırarak, yasal olmayan bir harcama durumunda muhatabının kent konseyi değil, harcamayı yapan belediye yönetiminin olduğunu bilmesi ve adalete başvurması gerekirdi” dedi.

  13:13:40 | 2019-07-14

  http://yavuzlarmylife.com

   

  http://www.kardelenpersonelkiyafeti.com 

  Efeler Kent Konseyi Yönetim ve Başkanı Tuncay Erdemir’i hedef tahtasına koyan ve "Kent Konseyi 2018 yılında 213 bin 303 TL harcama yapmış. 2019 yılının ilk üç ayında yapılan harcama ise 243 bin lira. Hele bir yemek faturası var 80 bin lira” şeklinde açıklama yapan Başkan M. Fatih Atay’ın verdiği bilgilerin mesnetsiz, bilgiden uzak ve belgesiz olduğunu savunan Erdemir, Efeler Belediyesi’ne gönderdiği yazıda “2014-2019 Dönemi Efeler Kent Konseyini, çamur at izi kalır anlayışıyla Kent Konseyi işleyişini bilmeyenlerde şüphe uyandırıp karalamıştır. Yüce bir makamda oturan Avukat bir Belediye Başkanının söylemiş olduğu bu harcamaları araştırarak, yasal olmayan bir harcama durumunda muhatabının kent konseyi değil, harcamayı yapan belediye yönetiminin olduğunu bilmesi ve adalete başvurması gerekirdi” dedi.

  12 Haziran tarihinde yapılan Efeler Kent Konseyi genel kurulunda Efeler Belediye Başkanı M. Fatih Atay’ın kendilerine yönelik “aşırı harcama” eleştirilerine cevap veren Efeler Kent Konseyi önceki başkanı Dr. Tuncay Erdemir “Kent Konseylerinin en önemli işlevi, kentteki tüm paydaşları bir araya getirmektir. 5 yıllık görev süremiz içerisinde yasal sınırlar çerçevesinde kentlilik bilincinin korunması ve geliştirilmesi için çaba sarf ettik. Kent Konseyinin kendisine ait bir bütçesi bulunmamaktadır. Kent Konseyleri hiçbir şekilde harcama, ödeme  yapabilme gücüne sahip değildir. Kent Konseyi sadece aldığı tavsiye niteliğindeki kararları ilgili Belediyeye sunar. Belediye uygun görürse  söz konusu proje yaşama geçirilir. Bu süreç ilgili projenin uygulanması, icrası, ilgili ödemelerin yapılıp yapılmaması, ödeme yapılacak ise bunun bedelinin belirlenmesi ve takdiri, ödemenin yapılması ilgili belediye tarafından gerçekleştirilir” ifadelerini kullandı. 

  Tuncay Erdemir’in Efeler Belediye Başkanlığı’na hitaben gönderdiği ve cevap verilmesini istediği yazısı şöyle:

  “GENEL KURUL BİZDEN HABERSİZ YAPILDI..”

  “12. 06. 2019 tarihinde 2014-2019 Dönemi Efeler Kent Konseyi’ne ve bileşenlerin birçoğuna haber vermeden, yeni dönemde görev almayacağımızı çok önceden açıklamamıza rağmen, yönergeye göre (Madde-11/c) “Genel Kurul çağrısını Kent Konseyi Başkanlığı yapması gerekirken” bizden habersiz bir genel kurul yapıldı.

  Sayın Belediye Başkanı ve sonrası yeni başkanın dışında kimseye söz verilmeyen, aday olma hakkı tanınmayan, yarım saat bile sürmeyen demokratik! Genel Kurul’da önceden hazırlanmış tek listeyle görev alanları kutluyor, başarılar diliyoruz.

  “ÖDEME YETKİMİZ YOK.”

  Genel Kurul’da Kent Konseylerinin bütçesinin olmadığını, hiçbir şekilde ödeme yapamayacağını, genel sekreterinin belediyede birim müdürü, sekreterin belediye çalışanı, bizlerin topluma hizmet için gönüllü çalışmalar yapan insanlar olduğumuzu bilmesi gereken Sayın Belediye Başkanı Fatih Atay, yasal dayanaktan yoksun “Kent Konseyi 2018 yılında 213 bin lira harcama yapmış. 2019 yılının ilk üç ayında ise 243 bin lira. Hele bir yemek faturası var ki 80 bin lira” şeklinde bilgimizin olmadığı, bizi şaşırtan, itham eden, suçlayan, üzen bir açıklama yapmıştır. Söz almak isteyenler konuşturulmamış, susturulmuştur.

  “MUHATAP KENT KONYESİ DEĞİLDİR..”

  2014-2019 Dönemi Efeler Kent Konseyini, çamur at izi kalır anlayışıyla Kent Konseyi işleyişini bilmeyenlerde şüphe uyandırıp karalamıştır.

  Yüce bir makamda oturan Avukat bir Belediye Başkanının, söylemiş olduğu bu harcamaları araştırarak, yasal olmayan bir harcama durumunda muhatabının kent konseyi değil, harcamayı yapan belediye yönetiminin olduğunu bilmesi ve adalete başvurması gerekirdi.

  Kent Konseyi Yönetmeliği’ne göre:

  Yürütme Kurulu’nun tavsiye niteliğindeki kararları ilgili Belediyeye sunulur. Belediye Başkanı uygun gördüğü takdirde; Projenin uygulanması, icrası, ilgili ödemelerin yapılıp yapılmayacağı, bedelinin belirlenmesi ve takdiri Belediye tarafından gerçekleştirilir. Bu harcamalarda Kent Konseyi’nin hiçbir Denetim, Araştırma Yetkisi ve Bilgisi yoktur. Kent Konseyi’nin harcama yapması hukuken olanaklı değildir. İki dönem öönüllü, özveriyle çalışmalarımızın beş yıllık tüm belgeleri, Karar Defteri, yazışmalar Belediyededir.

  “İFTİRAYI KINIYORUZ..”

  Etik, ahlaklı ve doğru olan, bizim ve hiç kimsenin haberinin olmadığı, o gün basından ilk defa duyduğumuz, içeriğini bilmediğimiz, yapılmayan bir yemeğin ve söylenen diğer harcamaların kimler tarafından ne şekilde harcandığının incelenip, nezaketen bizden de bilgi alınarak, söz hakkı verilerek belgeleriyle açıklanmasıydı.   

  Sayın Belediye Başkanı Fatih Atay’ın yine 21. 06. 2019 Hedef Gazetesi’nde yayınlanan Efeler Kent Konseyi’ne yönelik bir yemekten bahsedip, yasal dayanağı olmadan suçlayıp, kasıtlı “550 kişilik 80 bin liralık yemek, vole vurmak, çanak tutmak, sütten çıkmış ak kaşık değil” çirkin sözlerini, “Kişi kendinden bilir işi” Atasözünü anımsatan iftirasını kınıyoruz. Söyleyeni değerlendirmeyi de halkımızın takdirine bırakıyoruz.

  Bir Belediye Başkanının; onuruyla yaşayanların onurlu yaşam hakkını hiçbir şekilde alma yetkisi yoktur. Ona ancak hukuk ve adalet, vicdanlar, kamuoyu karar verir. Eskilerin özlü, anlamlı bir sözü vardır “Makamın şerefi oturan iledir.”

  “SİYASETİN DIŞINDA TUTTUK.”

  Beş yıl boyunca Efeler Kent Konseyi’ni siyasetin dışında tuttuk.

  Aynı partide yıllarca birlikte çalışmış, her ikisi de il başkanlığı, milletvekilliği yapmış, önceki ve şimdiki belediye başkanlarının alet olmak istemediğimiz siyasi çekişmelerinden, mevki hırslarından uzak durmak için 2019 Ocak ayı başından itibaren çalışmalarımızı durdurduk. Sonrası beş yıldır kentimizi tanıttığımız, onurla temsil ettiğimiz, Türkiye Kent Konseyleri Platformu, Türkiye Kent Konseyleri Birliği, Ege Kent Konseyleri Platformu toplantılarına da katılmadık. Kentimizin çevre, Menderes Nehri ve jeotermal sorunlarını, incirimizi, zeytinimizi, kestanemizi tarihi ve kültürel değerlerimizi tüm ülkede duyurduğumuz, dönem başkanı olacağım Türkiye Kent Konseyleri Platformunun yürütme kurulu üyeliğinden de ayrıldım.

  Efeler Kent Konseyi Yürütme Kurulunun beş yılın sonunda genel kurul öncesi, bileşenlerimizle buluşup yapılanları anlatmak, yeni döneme destek olmayı düşündük. Kentimize değişik dallarda kendinden önce topluma hizmet anlayışıyla değer katan özel insanlarımızı onurlandırmayı planladık. Beş yıl boyunca her haftaki toplantılarımızın ana konusu olan, oluşumuna büyük katkımızın olduğu, fitilini ateşlediğimiz kentimizin öncelikli sorunlarından jeotermal direnişinde emeği bulunanları, Kızılcaköy jeotermal direnişindeki örnek kadınlarımızı kamuoyuna tanıtmak, onurlandırarak teşekkür belgesi verme kararı alarak 04. 01. 2019 tarihli belediyeye bir tavsiye dilekçesi yazdık.

  “YOLSUZLUK VARSA ARAŞTIRILSIN..”

  Cevap verilmeyen, gerçekleşmeyen bir etkinlik için, basından öğrendiğimize göre verdiğimiz dilekçeye dayanarak hiç bilgimizin olmadığı, önceki belediye yönetiminin bir harcamasından bahseden yeni Sayın Belediye Başkanı Fatih Atay’ın araştırarak, yolsuzluk varsa sorumlular hakkında yasal yollara başvurması gerekirken etik olmayan, bizi suçlayan açıklaması bir Belediye Başkanlığı makamı için düşündürücüdür. Bize bu üzücü, hiç yakıştıramadığımız iftirası; yaşadığı kenti için gönüllü çalışan ve her biri hem çok değerli bir meslek odası, bir sivil toplum kuruluşu temsilcisi, hem de birey olarak, kentte saygın bir yeri olan, dürüst, çıkarı ve mevki hırsı için değil, onuru için yaşayan üyelerimize yapılan büyük bir haksızlıktır. 2014-2019 dönemi Efeler Kent Konseyi’ni kamuoyu önünde onur kırıcı suçlamanın derhal incelenip, açıklama yapılmasını bekliyoruz.

  Beş yıllık çalışmalarımızın, Belediye Meclisi Denetim Komisyonu’nca ve Sayıştay Denetçileri tarafından her yıl denetlenen, etkinliklerimizin bedeli olarak gösterilerek yapılan belediye harcamalarının kimler tarafından, ne şekilde harcandığı belgeleriyle açıklanmalıdır. Ülkesini, insanlarımızı sözde değil özde seven bizlerin asla vazgeçemeyeceğimiz iyi insan olma değerlerimiz vardır. Kim olursa olsun, yolsuzluk yapmak, kamunun parasını yasa dışı, usulsüz, kendi çıkarları ve reklâmları için harcamak, yine neyin karşılığı görevinde yasa dışı bağışlar! almak hırsızlıktır, şerefsizliktir.

  Belediyelerin halkın parasıyla, sadaka kültürü oluşturmasına, reklâm için yemekli, narsizmi çağrıştıran her yerde bol başkan fotoğraflı afişlerle, tantanalı, tartışmalı, gereksiz etkinlik harcamalarına karşı mücadele ettik. Beş yıl boyunca hiç yemekli toplantı yapmamış, harcama yetkisi olmadığı gibi çoğu kez cebinden harcayan, belediyenin bir simidini bile yemeyen alnı açık, vicdanı rahat insanları kullanmak ve de karalamak utandırmalıdır.

  Kamuoyu ve herkese açık, herkesin konuşabildiği, aday olabildiği gerçek demokratik genel kurullarda bize güvenerek seçen, onurumuzla temsil ettiğimiz bileşenlerimiz, biz geçmiş dönem Kent Konseyi olarak Sayın Belediye Başkanı Fatih Atay’ın bize yönelik bu suçlamalarının yasal değerlendirmesini ve gereğini yapmak için tam ve doğru şekilde bilgilenmek istiyoruz. İnceleme sonuçları herhangi bir yolsuzluk olduğunu ortaya koyarsa da sorumluların hemen adalete teslim edilmesini, dilekçemize en yakın zamanda cevap verilmesini diliyoruz.

  Bilgi ve gereği için arzederim. 12. 07. 2019"