• Kimin malını kime veriyorsun?

  Nazilli Belediyesine ait, Türkiye’de altyapı ve kanalizasyon konusunda birçok büyükşehir belediyesinde bile bulunmayan yaklaşık 2 milyon TL değerindeki kanal açma ve vidanjör görevi yapan iş makinesi, Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan tarafından Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edildi.

  08:44:33 | 2019-08-03

  http://yavuzlarmylife.com

   

  NAZİLLİ’NİN İŞ MAKİNESİ BÜYÜKŞEHİR’E GİTTİ..

  Dönemin Belediye Başkanı Aytekin Kaplan tarafından, altyapı hizmetlerinde kullanılmak üzere Nazilli halkının ödediği vergilerle alınan 2008 model iş makinesi bir ay önce Nazilli Belediyesi ile Aydın Büyükşehir Belediyesi arasında düzenlenen bir protokolle ASKİ Genel Müdürlüğü hizmetine tahsis edildi.

  Tüm giderleri Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak olan 09 NG 520 plakalı tam donanımlı iş makinesinin Aydın başta olmak üzere ihtiyaç duyulan tüm ilçelere gönderileceği öğrenildi. Bir hafta önce Kuşadası Belediyesine gönderilen makine, hafta başında ise Çine belediyesinin altyapı hizmetlerinde çalıştı.

  “ALICIK VERMEMEK İÇİN DİRENMİŞTİ”

  6 Aralık 2012 tarihinde çıkan Büyükşehir Yasası ile birlikte, Aydın Büyükşehir sorumluluk alanına verilen başta Otogar, Mezbaha, Parklar ve bazı tesislerin BŞB’ne tahsisi konusunda mücadele eden dönemin MHP’li Belediye Başkanı Haluk Alcık, hem bireysel hem de hukuki mücadele vererek, bu tesisleri Belediye bünyesinde kurduğu NAZBEL şirketine aktararak Aydın’a gitmesinin önünü kesmişti. Araçlar konusunda da mücadele eden Alıcık, özellikle altyapıda büyük sıkıntıların yaşandığı Nazilli’de söz konusu iş makinesini Aydın’a teslim etmemişti.

  “KİRALAMASI BİLE BÜYÜK PARALARA MAL OLUYOR”

  Altyapıdaki 1 metre ve büyük çaplı borulardaki tıkanıklığı açmak için kullanılan,  225 bin m3 su çekme kapasitesine sahip, dolu olan yağmur suyu ve kanalizasyonu açabilen, 175 bar basınç uygulayabilen bu makine, 75 metre derinlikten malzemeyi çekip alabilme özelliğine de sahip. 12 m3 su kapasitesi bulunan bu makineye sahip olmayan belediyeler küçük tıkanıklıklarda bile özel firmalardan binlerce lira ile ifade edilen paralar ödeyerek kiralıyor.

  “BÖLGEMİZ İTİBARİYLE GERÇEKTEN GÜÇLÜ BİR ARAÇ”

  Hemen her yağmurda kanalizasyonları tıkanan, ev ve iş yerlerini su basan Nazilli’de bulunması gereken bu özelliklere sahip iş makinesinin Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesi konusunda açıklama yapan Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan’ın söz konusu iş makinesinin bölge itibariye ihtiyaç duyulan güçlü bir araç olduğunu açıklamasına rağmen Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesi konusunda yaptığı ilginç açıklama ise  şaşkınlık yaratırken, adeta “Kimin malını kime veriyorsun” dedirtti!.

  “TALEP ETTİLER BİZ DE VERDİK”

  Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin iş makinesini kendilerinden talep ettiklerini açıklayan Özcan, bunu karşılığında ise BŞB’nin Nazilli’ye ihtiyacı olan bir kamyonu tahsis ettiğini söyledi. Makinenin Nazilli’de fazla kullanılmadığını açıklayan Belediye Başkanı Özcan; “Sadece bizde kaldığında yaptığı işler belliydi. Nazillimizde her hangi bir aksaklık ve eksiklik olmuyor. Bizden istediler biz de onlardan araç istedik, bize daha çok ihtiyacı olan bir aracı verdiler biz de daha az kullandığımız bu aracı onlara verdik böylece karşılıklı bir alış verişimiz oldu” dedi.

  “FARKINDALIK YARATIYORUZ”

  Aydın Büyükşehir Belediyesi ASKİ Genel Müdürlüğü’ne tahsis edilen iş makinesinin diğer ilçe belediyelerinde ihtiyaç duyulması halinde oralarda da kullanıldığını açıklayan Özcan; “Yani, karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma içinde görev ve faaliyetlerimizi devam ettiriyoruz. Bu, iş makinesi bütün bölgemize hizmet ediyor. Nazilli Halkının birikimleriyle elde edilen bu araç ile bir farkındalık yaratıyoruz diye düşünüyorum. Kamu menfaati var yani burada”dedi.

  Öte yandan bir aydan beri Aydın Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılan iş makinesinin üzerinde yazılan “Nazilli Belediyesi” amblem ve yazısının üzerinin kapatılarak, Aydın Büyükşehir Belediyesi ve ASKİ Genel Müdürlüğü hizmet aracı yazılması ise dikkat çekti!.

  HABER: MURAT GÜRKAN