• ORGAN NAKLİ HAYAT KURTARIYOR!

  Aydın İl Sağlık Müdürü Kasım Çetin "vatandaşlarızı organ bağışı yapmaya ve hayatını kaybeden yakınlarının organlarını bağışlamaya davet ediyorum" dedi.

  12:10:33 | 2014-10-31

  Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sağlık sorunlarından birinin; tedavisinin sadece organ ve doku nakli ile mümkün hastalıklar olduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Kasım Çetin “Organ bağışı ve organ nakli sayılarının yetersizliği, son dönemde organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır” dedi.

  Organ nakli ve bağışı sayısını artırmanın İl Sağlık Müdürlüğü’nün öncelikli hedeflerinden biri olduğunu kaydeden İl Sağlık Müdürü Çetin yaptığı yazılı açıklamada konunun önemine dikkat çekti. Şöyle dedi:

  “Ülkemizdeki 59.000’e yakın kronik böbrek yetmezliği hastası, diyaliz cihazlarına bağlı olarak yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. Kalp ve karaciğer nakli bekleyen hastalar ise maalesef bu imkana sahip değiller, uygun organ bulunamadığı takdirde yaşamlarını kısa bir süre içinde kaybetmekteler.

  Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması Bakanlığımız öncülüğünde İl Sağlık Müdürlüğümüzün de öncelikli hedeflerindendir.

  Organ nakli yapılabilmesi için “Beyin ölümü” gerçekleşmiş bir kişinin önceden organ bağışında bulunmuş olması veya aile bireyleri tarafından izin verilmiş olması gerekir. Bu şekilde yapılan bir bağış ile karaciğer, kalp, böbrek, akciğer, pankreas, kornea, kemik iliği gibi organ ve dokular nakil için kullanılabilir ve birden çok hastaya yaşam şansı verilmesi mümkün olur.

  Hastane yoğun bakım ortamında doktorlardan oluşan bir ekip tarafından beyin ölümü (tıbbi ölüm) kararı verilmeden organ nakli düşüncesi asla gündeme gelemez.

  Organ bağışının dini yönden sakıncası yoktur.  Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu da organ naklinin caiz olduğunu açıklamıştır. Kuran-ı Kerim’de de "Kim Bir İnsana Hayat Verirse Onun Tüm İnsanlara Hayat Vermişçesine Sevap Kazanacağı" Beyan Olunmaktadır.

  Organ bağışında bulunabilmek için; organ bağışı kartını iki tanık huzurunda doldurup imzalamak yeterlidir. Organ bağışı yapanların, bu durumdan ailelerini de haberdar etmeleri daha sonra çıkabilecek problemleri önlemek açısından yararlı olacaktır. Organ bağışında bulunan kişilerin organ bağış kartını daima yanında taşıması organ bağışı işleminin karışıklık ve gecikme olmaksızın yerine getirilmesini sağlayacaktır. Organ bağışında bulunan kişilere ait bilgiler elektronik ortamda  “Türkiye Organ ve Doku Bağışı Bilgi Sistemine aktarılmaktadır.  Organ bağışından vazgeçen kişinin  bağış işlemlerinin yapıldığı kurama veya İl Sağlık Müdürlüğüne  başvuruda bulunarak bağış işleminin iptal edilmesini istemesi yeterlidir.

  Organ bağışında bulunmak isteyen vatandaşlarımızın; İl Sağlık Müdürlüklerine, Devlet Hastanelerine, Özel Hastanelere, Organ ve Doku Bağışı  Koordinatörlüğüne, Toplum Sağlığı Merkezlerine, Aile Sağlığı Merkezlerine ve Kızılay Kan Bağışı Merkezine başvuruda bulunmaları yeterlidir.

  Ayrıca Müdürlüğümüz tarafından organ bağışı haftası etkinlikleri kapsamında 03-07 Kasım tarihleri arasında halkımızın yoğun olarak bulunduğu Sanat Sokağı, Sevgi Yolu, Otobüs Terminali, Atatürk Kent Meydanı, Tarım Fuarı, Kızılay Tırı ve Bey Camii önünde açılacak olan stantlarda organ bağışı kabulü yapılacaktır.

  Tüm vatandaşlarımızı organ bağışı yapmaya ve hayatını kaybeden yakınlarının organlarını bağışlamaya davet ediyorum. Bırakacağınız en güzel miras; hayatta iken yapacağınız Organ Bağışıdır.”