• “Torba Yasa Plan-Bütçe Komisyonu’nda görüşüldü..”

  TORBA YASA’NIN PLAN VE BÜTÇE KOMİSYONU’NDA GÖRÜŞÜLEREK KABUL EDİLDİĞİNİ SÖYLEYEN AYDIN MİLLETVEKİLİ MUSTAFA SAVAŞ: “VADESİ GEÇMİŞ BÜTÜN BORÇLAR YAPILANDIRILACAK; VERGİ BORCU OLAN YATIRIMCI, GİRİŞİMCİ, EMEKLİ, ESNAF VE ÖĞRENCİ BAŞTA OLMAK ÜZERE RAHATLAYACAK.”

  21:47:25 | 2018-05-04

  http://yavuzlarmylife.com

   

   

   

  AK Parti MKYK Üyesi ve TBMM Plan Bütçe Komisyonu Üyesi Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Toplumun büyük bir kısmını ilgilendiren 2018 Yeni Torba Yasa’sı hakkında bilgilendirme yaptı.

  Aynı zamanda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi de olan AK Parti MKYK Üyesi ve Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, Torba Yasa’nın Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülerek kabul edildiğini belirterek, “Vergi borçlarının yapılandırılması, emekliye ikramiye verilmesi ve bir çok kalemi kapsayan Torba Paket Plan Bütçe Komisyonundan geçti, en kısa zamanda genel kurulda görüşülerek yasalaşacak. Bu kapsamda vergi borcu ile ilgili yapılandırma, 31 Mart 2018'den önceki bütün dönemlere ait borçları kapsamaktadır. Vadesi geçmiş bütün borçlar yapılandırılacak; yatırımcı, girişimci, emekli, esnaf ve öğrenci başta olmak üzere tüm vergi borcunu ödeyemeyen vatandaşımıza ödeme kolaylığı getirdik” dedi.

  Mustafa Savaş, gecikmiş vergi alacakları ve sosyal güvenlik prim alacaklarının yapılandırılacağını kaydederken, "Paketin kapsamında, vergi ve vergi cezası borçları, sosyal güvenlik primleri, gümrük vergileri, idari para cezaları, belediyelerin atık su alacakları, katı atık ücretleri, öğrencilerimizin kredi borçları, kamuya ait arazileri kullananlar ile turizm yatırımcılarının ecrimisil borçları var. Vatandaşımız borcunun aslını ödeyecek, faizleri yerine de enflasyon (ÜFE) oranında ödeme yapmış olacak. Bugün vergi dairelerinin vatandaşlarla binlerce davaları var, dolayısıyla vatandaşlarımız müracaat ederlerse dava safhasında olan bütün meselelerini de çözme imkanına kavuşmuş olacak" diye konuştu.

  Yürürlükteki mevcut yapılandırma kanunlarının aynen devam edeceğini ancak haklarını kaybedenlerin yeni kanun kapsamında müracaat edebileceğini bildiren Savaş, "Bugün itibarıyla borçlarının kalan bakiyesini eğer peşin öderlerse, gelecek aylara ilişkin hesaplanan faizin yüzde 90'ından vazgeçilecek" dedi.

  Emekliye Ramazan ve Kurban Bayramları öncesinde biner lira ikramiye verileceğini kaydeden Mustafa Savaş, “12 milyon emeklimize Ramazan Bayramı öncesi bin TL, Kurban Bayramı öncesinde de bin TL olmak üzere toplam 2 bin TL emekli ikramiyesi adı altında para verilecek. Emeklilerin sadece kendileri değil, dul ve yetimleri de bundan istifade edecek” dedi.