0.542. 537 86 70

Başak Kamacı Budak’tan süblimital mesaj

2023-11-30

  • CHP'nin Bankamatik Didim Belediye Başkan Aday Adayı Başak Kamacı Budak, Bülent Tezcan üzerinden nasıl mesaj veriyor.

  • Yıllardır Didim Belediyesi'nde bankamatik memur olduğu ortaya çıkan, bu konuda kaymakamlığın soruşturma başlattığı, 2019 yılında geçici görev ile gittiği Ardahan Belediyesi'nde gerçekleştirilen ihalelerle ilgili Ardahan Medyasında çeşitli haberlere konu olan, memur iken CHP kongresine katılıp TV’lerde kendi reklamını yapmaya çalışan Başak Kamacı Budak, bu kez başka bir yönteme başvurdu.

Kullandığı seçime yönelik paylaşımlarda, “Aday Adayı” olarak yazdırmayıp, sadece A kısaltmasını kullanan (A. Adayı) ve bu şeklide Aday olduğu imajını insan psikolojisini etkileme ve yönlendirmeye yönelik süblimital mesajlar vermeye çalışan Budak'ın paylaşımlarda kullandığı resim ise, başka bir tartışmaya yol açtı.

Resimde poz verdiği kişilerden birinin CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’ın kayınpederi Sefer Demirel, yine Bülent Tezcan ekibinden Özgen Karaca ve Ümit Aydın bulunuyor. CHP kulislerinde Budak'ın bu yolla, “Bülent Tezcan arkamda, bu işi bitirdim” mesajı vermeye çalıştığı kaydediliyor.

Öte yandan Didim CHP camiasından gelen bilgilere göre;

Başak Budak'ın eşi Evren Budak'ın şimdiden müteahhitlerle sıkı fıkı ilişkilere girmesi, halkın ve CHP tabanının büyük tepkisini çekiyor. Bu, “Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir” şeklinde yorumlanıyor.

Bilindiği gibi Başak Budak'ın eşi Evren Budak'ın perde gerisinde sahibi olduğu şirket Pruva üzerinden, Başak Kamacı Budak Didim Belediyesi'nde Kültür Müdürü iken araç kiralama, engelli araç kiralama, forma satışı ve diğer kalemler gibi alımlar üzerinden piyasa üstü fiyatlar verilerek büyük paralar kazandıkları medyaya yansımıştı. Hatta ve hatta dönemin Didim Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kıray'ın, “Biz senin arkadaşını zengin etmek için meclis üyesi olmadık” sözleriyle tepki koyduğu haberlere konu olmuştu.

2016 yılında Evren Budak üzerine geçen şirketin, “Pruva Organizasyon” isimli siyasi bir yapılanmanın merkezi olduğu ortaya çıkmıştı. 2014 yılında CHP’den istifa edip DSP’ye geçen yüzlerce kişinin Pruva Şirketi antentli kağıtlarla istifa dilekçelerini vermesi, parti içinde paralel parti yapılanması olarak algılanmıştı. Bu grupla adı anılan pek çok isim daha sonra hiç bir şey olmamış gibi CHP’ye dönmüş, stratejik noktalarda görevler alarak faaliyetlerine devam etmişlerdi.

Bu iddiaları ortaya çıkaran merhum gazeteci Kemal Etleç'in vefat ettiği gün Başak Kamacı Budak, dosyaları hazırlayan Etleç ve yayınlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını belirtmişti. Cenaze gününde yaptığı bu yazılı açıklama toplumda büyük tepki çekmişti. Bu durum, Başak Budak'ın insani değerlerden ne kadar uzak olduğu ve siyasi güç eline geçerse nasıl bir yönetim tarzı izleyeceğinin işareti olarak yorumlanmıştı.

ALEVİ DERNEKLERİ TEPKİLİ

Diğer taraftan Aydın genelinde yoğun bir oy potansiyeline sahip Alevi vatandaşlarımızın, gelişmelere sert tepki gösterdiği öğrenildi.

Kendi görüşleri alınmadan yapılacak Aday seçimlerine tepki göstereceklerini vurgulayan Alevi Dernekleri ve Cemevlerinin, Aydın İl genelinde sonuçlara etki edecek kadar tepki koyacakları ifade ediliyor.

Aydın'da yaşamayıp Aydın'ın kaderine etki etme çabasında olan siyasetçilere bu defa sert tepki geleceği konuşulurken, önceki Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu'nun da, Didim'den aday olabileceği konuşulanlar arasında yer alıyor.

Bilindiği gibi Maçoğlu'nun üyesi olduğu Türkiye Komünist Partisi tüzüğüne göre, bir isim aynı yerden iki kezden fazla belediye başkanı olamıyor. Bunun yanında özellikle Didim'de Alevi vatandaşların yanı sıra sol-sosyalist ve doğu-güneydoğulu vatandaşların görüşleri alınmadan yapılacak aday tespitlerinin, Aydın BŞB seçimlerine dahi etki edebileceği hususunun, özellikle altı çiziliyor.

Sepetim