0.542. 537 86 70

Cengiz Altınkaya’dan tarihi açıklama..

46. ve 47. Dönem Bayındırlık ve İskan Bakanı Cengiz Altınkaya, bu yıl hizmete açılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün arşiv ve etüt kayıtlarında geçen adıyla ilgili tarihi gerçeği ilk kez kamuoyu ile paylaştı.

2022-09-18

46. ve 47. Dönem Bayındırlık ve İskan Bakanı Altınkaya, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 107. yıl dönümünde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından hizmete açılan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün isminin henüz proje halindeyken kendisinin bakanlığı döneminde “Şehitler Köprüsü” olarak verildiğini açıkladı.

“NEDEN İSİM DEĞİŞİKLİĞİ YAPILDI?”

Altınkaya, Çanakkale Boğazı’nda yapılacak köprüye Çanakkale’de yatan 250 bin şehidin anısına “Şehitler” isminin verildiğine dikkat çekerken, 15 Temmuz Kalkışması sırasında hayatını kaybeden vatandaşların anısına “Şehitler Köprüsü” adının Boğaziçi Köprüsü’ne kaydırıldığını ve Çanakkale’de yapımı tamamlanarak hizmete açılan köprünün isminin de 1915 Çanakkale Köprüsü olarak değiştirildiğini yoruma açık bir şekilde kamuoyunun dikktine sundu.

Cengiz Altınkaya şu açıklamayı yaptı:

“Çanakkale Boğazı üzerinde yapımı bakanlığım döneminde projelendirilen köprü tamamlandığında verilmesi planlanan isim Şehitler Köprüsü idi. İhale esnasında ve etütlerde de adı ‘Şehitler Köprüsü’ olarak kayıtlardadır. 15 Temmuz’dan sonra ‘Şehitler Köprüsü’ ismi ‘Boğaziçi Köprüsü’ne kaydırıldı. Yani 15 Temmuz Kalkışması köprü isimlerinde değişikliğe neden oldu. Yoksa Boğaziçi Köprüsü’ne verilen ‘Şehitler Köprüsü’ adı bu yıl hizmete açılan ‘Çanakkale Köprüsü’ne verilecekti..”

Sepetim