0.542. 537 86 70

Çerçioğlu Kalınomuz restleşmesi üst perdeye taşındı

2024-05-05

  • Aydın CHP kendi içinde yaşanan karşılıklı siyasi restleşmeye kilitlendi.

  • Vekalet savaşının altında erken milletvekilliği mücadelesi mi var?

  • CHP Aydın önceki İl Başkanı Barkan Kalınomuz ile Özlem Çerçioğlu arasında Ergün Poyraz ve eşini kabulü sonrası yükselen siyasi tansiyonda karşılıklı restleşmeler sürüyor.

Bilindiği gibi Ergün Poyraz geçmiş dönemde CHP Milletvekilleri ve Belediye Başkanlarına, günümüzde Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'e karşı olan tavır ve tutumlarıyla, sürekli karmaşa oluşturan isimlerin başında geliyordu.

Son dönemlerde yine ağır ifadelerle CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'e yönelik tutumlarını sertleştiren Ergün Poyraz'a karşı, CHP içerisinde de tepkiler doruğa ulaşmıştı. Aynı zamanda CHP üyesi olan Egün Poyraz'ın partiden ihracını kim veya kimlerin engellediği sorusu gündeme taşınmıştı.

Önceki dönem CHP Aydın İl Başkanlarından Barkan Kalınomuz da bu tepkiyi dile getirenlerden biri olmuştu. CHP önceki genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu için PKK’lı, yeni genel başkan için piyon diyen hatta adaylar nedeniyle CHP’ye oy vermeyeceğini açıkça ilan eden Ergün Poyraz'ı CHP'de kim veya kimlerin koruduğu gündemdeki ana tartışma maddesi olduğu sırada Ergün Poyraz'ı eşiyle beraber makamına davet eden Aydın BŞB Başkanı Özlem Çerçioğlu, birlikte resim paylaşmıştı.

Barkan Kalınomuz ise bu paylaşıma sert tepki gösterdi.

Kalınomuz'a Özlem Çerçioğlu cephesinden cevap gecikmedi.

Özlem Çerçioğlu'na has bir üslupla kaleme alınan yazıda Çerçioğlu'nun ağzından çıktığı belli olacak şekilde, “Kimi kabul edeceğime ben karar veririm” şeklinde, adeta muhtıra içeren bir karşılık geldi. Ve yazı içerisinde Barkan Kalınomuz yanında, Ergün Poyraz'ın yıllardır ana hedefi olan ve bu tartışmalara ilişkin en küçük bir yorumda bulunmayan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel de sert bir dille eleştirildi.

İşte o yazı;

https://gazeteaydin.com/makale/20066092/ali-firat-ozbulat/kalinomuz-neyin-kafasinda

Bu sert üsluba Barkan Kalınomuz aynı sertlikle cevap verdi.

Kalınomuz paylaşımında şöyle dedi:

“Genel Başkanımıza piyon diyen, CHP aleyhine çalışan, onlara hakaret eden biriyle görüşemezsiniz. Görüşmemelisiniz. Aksi takdirde örgüt sizi yargılar. İki sene önce Tayyip, Netanyahu ile bir görüşme gerçekleştirdiğinde Türk Halkı yargılamış ve eleştirmişti. Tayyip eleştirilere aynen şöyle cevap verdi... Kiminle görüşeceğime ben karar veririm...”

Barkan Kalınomuz’un bu paylaşımında üstü örtülü bir şekilde Özlem Çerçioğlu'nu Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi davranmakla eleştirdiği ve seçim sonuçlarına dikkat çekerek Çerçioğlu'nun da bu davranışına devam etmesi durumunda, aynı sandık sonucuyla karşılaşabileceği gönderiminde bulunduğu kaydediliyor.

İşte Barkan Kalınomuz'un o paylaşımı;

* * *

Özlem Çerçioğlu'na bir tepki de CHP’li Ethem Mutlu'dan geldi.

Etem Mutlu “Haklısınız Efem” başlıklı paylaşımında Özlem Çerçioğlu'nun kendisini partisinin üstünde gördüğüne atıfta bulunularak, partililer veya CHP örgütünü hiçe saydığı takdirde seçimlere CHP’den bağımsız girmesi çağrısında bulunuldu.

İşte Etem Mutlu'nun o paylaşımı…

HAKLISINIZ EFEM....

Affedin biz aciz kullarınızı.

"Kiminle görüşüp kiminle konuşacağınıza" kendiniz karar verirsiniz, bizim haddimize mi tepki göstermek.

Haklısınız

Amaaaa

CHP rozeti taşımanın da bir ağırlığı yok mu?

Cumhuriyeti kuran partinin kuralları yok mu?

Nerde Etik, Ahlak. CHP’lilik duruşuna ne olacak?

Peki o zaman şöyle yapsanız buyrun CHP’siz aday olun hür, bağımsız, müstakil başkan olun istediğinizi yapın.

CHP’ye söven,

Eski genel başkana pkk’lı,

Yeni genel başkana piyon diyen.

Kuşadasında sövmediği CHP’li kalmayanlarla istediğiniz pozu ve pirimi verin.

Herşeyin en iyisini biliyorsunuz ya şunuda bilin, CHP varsa sizler varsınız.

CHP olmasa oturduğunuz sitede yönetici olamazsınız.

Ne diyorsunuz kimin hırsız, kimin fetocu, kimin bölücü olduğuna bu meczup'mu karar verecek,

Sizde istediğiniz ile istediğiniz şekilde görüşeceksiniz ohhhh

Ya biz

Ya biz CHP örgütü ne yapalım.

Oturup izleyelim,

Susalım.

Biat et rahat et diyorsunuz.

Yoldaşlık kültürüne ne oldu desem...

Boşverrrr benimkisi ütopya bile değil.

* * *

MİLLETVEKİLLİĞİ SAVAŞI ERKEN BAŞLADI

Öte yandan Aydın Şafak Gazetesi'nin yaptığı araştırmalar sonucu ulaştığı bilgiler, şu anda belediye başkanları üzerinden yürüyen bu siyasi çatışmanın perde gerisinde olası bir erken genel seçim ya da zamanında seçim için milletvekilliği mücadelesi yattığı kaydediliyor.

Şu anda CHP’deki en güçlü isimlerden biri olan Bülent Tezcan ile Süleyman Bülbül ve Özlem Çerçioğlu arasında erken başlayan vekillik savaşının, nerelere sirayet edebileceği konusunda çeşitli tartışmalar yaşanıyor.

Bülent Tezcan ve Süleyman Bülbül'e karşı Özlem Çerçioğlu'nun kendi planları uyarınca şimdiden belirlediği isimleri aday yapmak için mücadele verdiği belirtiliyor. Bu mücadele sırasında ise Çerçioğlu’nun elindeki en büyük kozlardan birinin, Ergün Poyraz olacağı kaydediliyor.

Ergün Poyraz'ın CHP Genel Başkanları Kemal Kılıçdaroğlu ve Özgür Özel dahil CHP’li vekiller, belediye başkanlarına yönelik çok ağır ifadelerle yaptığı paylaşımlara karşı hiç müdahil olmayan Özlem Çerçioğlu'nun tersine Ergün Poyraz'ı davet edip onunla poz vermesi, bunun da parti örgütleri tabanında, “Arkasında Özlem hanım var. Bu cesareti ondan alıyor” şeklinde yorumlanıyor.

CHP içerisindeki erken başlayan vekillik savaşının çok sert geçeceği ve şu anda belediye başkanları üzerinden Ergün Poyraz eliyle yürüyen bu vekalet savaşının, ileride yine Ergün Poyraz üzerinden diğer vekil adaylarının yıpratılması için özel bir planlama olduğu öne sürülüyor.

BELEDİYELERE NASIL SİRAYET EDEBİLİR

İlçe belediyeleri üzerinden başlayan erken siyasi savaşta CHP’li ilçe belediyelerin hangi saflarda olabileceği, parti içerisinde ayrıca yürüyen tartışma konularından birini oluşturuyor. Başta Kuşadası ve Nazilli'nin Bülent Tezcan - Süleyman Bülbül safında olacağı, Germencik'in de zamanla bu ittifaka katılacağı ileri sürülürken, Didim ve Efeler ise şu anda belirsiz konumda yer alıyor.

Didim'de Ekrem İmamoğlu'na yakınlığı ve onun isteğiyle aday gösterildiği kaydedilen Hatice Gençay, şu an için belediyede yeni idari yapılanma kurmakla meşgül. Fakat Hatice Gençay'ın Özlem Çerçioğlu ile arasının çok da iyi olmadığı, siyasi kulislerde bilinen bir gerçek. Onun tavrının da mücadele sertleştikçe netleşmeye başlayacağı ifade ediliyor.

Efeler’de işler muammaya dönüştü.

Anıl Yetişkin aynı zamanda meslek büyükleri olan Bülent Tezcan - Süleyman Bülbül ile yakınken, diğer yandan adaylığında katkısı bulunan Özlem Çerçioğlu arasında sıkışmış durumda. Yapılan atamalardan bunu anlamanın çok da zor olmadığı açıkça ortaya çıkıyor.

Çünkü Belediye Başkan Yardımcısı olarak atanan Barış Altıntaş'ın Özlem Hanım'a ölümüne yakınlığı biliniyor. Didim’den gelen İbrahim Metin Başer ile Germencik'ten gelen Muttalip Özsemerci, Aydın BŞB Genel Sekreteri Ertuğrul Yamen'e çok yakın isimler. İkisinin de aynı zamanda Ülkücü kökenli olması, parti içerisinde ayrı bir tartışma yaratmıştı.

Bu durumda Efeler Belediye Başkanı Anıl Yetişkin'in iki arada bir derede nasıl davranacağı, “Kırk katır mı kırk satır mı?” şeklinde değerlendiriliyor.

Söke Belediye Başkanı Mustafa İberya Arıkan'ın doğrudan Özlem Çerçioğlu emrinde olduğu, bilinen bir gerçeklik.

Vekillikler için erken başlayan ve belediyeler üzerinden yürüyen siyaset savaşında belediyelerin önemi, CHP’de söz verildiği gibi ÖNSEÇİM yapıldığı takdirde vekilliğin belediyeler üzerinden geçecek olmasıyla bağdaştırılıyor. Bu bağlamda ise Bülent Tezcan'a yakınlığıyla bilinen Ömer Günel'in ilk hedef olarak seçildiği parti kulislerinden edindiğimiz bilgiler arasında yer alıyor.

Ergün Poyraz'ın da en ağır ifadelerle saldırdığı CHP’li belediye başkanları ve vekillerin aynı zamanda parti örgütünün feryatlarına rağmen Özlem Çerçioğlu tarafından iş bu nedenle korunmaya alındığı, hatta yol verildiği iddialarının değerlendirmesini tarafsız şekilde kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Sepetim