0.542. 537 86 70

CHP Didim’de iki isim ortalığı karıştırdı

2023-11-20

  • CHP Didim İlçe Başkanı adaylık peşinde, bankamatik memur sanki ona nispet yapar gibi adaylık kovalıyor. Didim CHP’de taban kızgın ve öfkeli. Özellikle iki isim, tepkilerin odağına oturdu. İlçe Başkanı Ahmet Yılmaz, genel merkezin talimatlarına aykırı adaylık çalışması yapıyor.

  • Didim medyası başta pek çok habere konu olan, aynı zamanda eylemlerinin evrakta sahtecilik, özel belgede sahtecilik ve resmi, belgenin düzenlenmesinde sahtecilik içerdiği iddialarına muhatap Didim Belediyesi Çalışanı Başak Kamacı Budak'ın aday adaylık serüveni de, genel merkezde tepki çekti.

Bilindiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi büyük kurultay öncesi yapılan ilçe ve il kongrelerinde, belediye başkan adaylığı düşünenlerin, örgüt başkanlıklarına talip olmaması gerektiği yönünde karar almıştı. Buna rağmen son günlerde esnaf gezilerine başlayıp kendi adaylığının propagandasını yapan Ahmet Yılmaz'a, CHP tabanından büyük tepki geldi.

Ahmet Yılmaz'ın adaylığı çok istiyorsa istifasını vermesi gerektiğini belirten partililer, “Partimiz seçimlerde karmaşa yaşanmaması için belediye başkanlığına aday olacakların, parti örgütlerinde başkanlık makamlarına aday olmaması gerektiği yönünde talimatlarda bulunmuştu. Ahmet Yılmaz bunu bile bile ilçe başkanlığına aday oldu. Hem İlçe Başkanlığını bırakmıyor hem belediye başkan adaylığı için koşturuyor. Çok istekliyse versin istifasını, ilçe başkanlığı rozetini kullanmadan adaylık için çalışsın. Seçim önü partiyi karmaşaya sürükleyecek” sözleriyle tepkilerini dile getirdiler.

Hatırlanacağı gibi Ahmet Yılmaz'ın Didim Belediye Başkan vekili olmadan önce çok zor durumda iken CHP'den Alevi Dernekleri kontenjanından meclis üyesi ve başkanvekili olması sonrası, ortağı olduğu şirketlerle birlikte ilçenin sayılı zenginleri arasına girdiği haberlere de yansımıştı. Daha sonra Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay tarafından başkan vekilliği görevinden alınmıştı. Hatta bir imar dosyası talebinin Başkan Atabay tarafından reddi sonrası mecliste ayrı gruplaşma yaparak, ek bütçe için istenen taleplere ret vermesi ve verdirmesi ilçede uzun süre başlıca gündem maddesi olmuştu.

Ahmet Yılmaz'ın hem ilçe başkanlığını sürdürmesi hem adaylık için gezmesi kamu oyunda, “Belediye başkanından taviz mi koparmaya çalışıyor yoksa eski defterlerin hesabını mı görüyor” sorularını beraberinde getirirken, gösterdiği tutum ve davranışların ne CHP ilkeleri ne siyasi etik ile bağdaşmadığı vurgulanıyor.

Ahmet Yılmaz ile ilgili Didim kamuoyunda konuşulanlar, uzun süre önce Aydın Şafak Gazetesi tarafından, linki aşağıda verilen haberimizle kamuoyuyla paylaşılmıştı;

https://aydinsafak.com/didim-de-avanta-festivali-h4947.htm

ORTAĞI SİLAHLI SALDIRGAN ÇIKTI

Öte yandan 2020 yılında yaşanan ve ulusal basına manşet olan silahlı saldırı olayının faili İbrahim Eray, Ahmet Yılmaz'ın iş ortağı çıktı. Şu an belediye başkan adaylığı için hem de ilçe başkanlığından istifa etmeden başına buyruk çalışma yapan Ahmet Yılmaz'ın ortağı İbrahim Eray, Didim'in ünlü simalarından Salih Demir'e bir restoranda silahlı saldırıda bulunmaya çalışmıştı. Olay ulusal basında, “CHP’li magandanın silahlı dehşeti” başlığıyla ve de fotoğraf ve kamera görüntülerine yer verilerek yayımlanmıştı. İşte o haber:

https://www.yeniasir.com.tr/gundem/2019/01/06/chpli-magandanin-silahli-dehseti

Didim 3. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada İbrahim Eray silahlı saldırıya teşebbüs, tehit ve hakaret suçlarından ceza almıştı. İlginç olan ise mahkeme sırasında tanık olarak dinlenen İbrahim Eray'ın ortağı ve mevcut Didim İlçe Başkanı Ahmet Yılmaz ifadesinde İbrahim Eray'a Salih Demir'in yaptığı ve kendi üzerine alındığı paylaşımları kendisinin yolladığını belirtmişti. Böylece Ahmet Yılmaz tanık olarak verdiği beyanında, adeta olayların fitilini ateşleyen kişinin kendisi olduğunu itiraf etmiş oluyordu.

BAŞAK KAMACI’YA GENEL MERKEZ TEPKİSİ

Diğer taraftan bankamatik memur olduğu gerekçesi ile Didim medyası başta pek çok habere konu olan, aynı zamanda eylemlerinin evrakta sahtecilik, özel belgede sahtecilik ve resmi, belgenin düzenlenmesinde sahtecilik içerdiği iddialarına muhatap Didim Belediyesi Çalışanı Başak Kamacı Budak'ın aday adaylık serüveni de, genel merkezde tepki çekti.

Bilindiği gibi Başak Kamacı Budak hakkındaki iddialar, Aydın Şafak Gazetesi'nde de yer almıştı. İşte o haber;

https://www.aydinsafak.com/basak-kamaci-budak-hakkinda-agir-iddialar-h6199.htm

Başak Kamacı Budak hakkındaki Didim Kaymakamlığı tarafından soruşturma açıldığı öne sürülen ve hala cevap verilemeyen iddiaların CHP Genel Merkezi'ne ulaşmasıyla birlikte, sürekli iktidar partilerindeki bankamatikleri eleştiren CHP’nin aynı durumun başına gelmesi nedeniyle, tepkili oldukları öğrenildi.

Budak'ın sadece kamuoyu gündemine oturmakla kalmayıp pek çok habere konu olan bu iddialara bir yanıt veremeyişi halk tarafından şüpheyle karşılandığı gibi, zımni kabullenme olarak algılanıyor.

DEVLET MEMURLARI YASASINA AYKIRI HAREKET EDİYOR

Tüm bu yaşananların yanında Budak'ın devlet memuru olmasına rağmen sürekli aktif siyasetin içinde olması, ayrıca halkın tepkisini çekiyor. “Hem bankamatik hem devlet memurluğundan istifa etmeden milletin parasıyla siyaset yapıyor. Yasaları uygulayacak ilgili devlet kurumları nerede?” sözleriyle tepkilerini dile getiren CHP tabanı yanında diğer vatandaşlar, yaşananları görünce adeta siyasetten ve sandıktan soğur hale geldiklerini de vurguluyorlar.

Kamuoyunda tepki çeken iddialarla gündeme gelen bu isimlerin bagajlarına bakmadan CHP gibi Atatürk'ün partisinden aday olmaya çalışması, özellikle CHP’li vatandaşlar arasında gözlerin genel merkeze çevrilmesine yol açıyor.

Son Dakika Bilgisi:

CHP Didim İle Başkanı Ahmet Yılmaz’ın görevinden istifa ettiği öğrenildi.

Sepetim