0.542. 537 86 70

Didim CHP’de “damat krizi” büyüyor

2024-02-22

  • Didim CHP’de ortaya çıkan “Damat krizi”ne karşı tepkiler giderek artıyor. Didim’in damat komutasında İstanbul’dan getirilecek bir ekiple yönetileceğinin ortaya çıkması üzerine partililer açık açık tepkilerini dile getirmeye başladılar.

HABER: YALÇIN YILDIRIM

Büyük tepki çeken “Damat krizi”ne karşı karşı bir CHP’li kesimin oluştuğu Didim’de, CHP yönetiminin istifası sonrası parti binası karanlığa gömüldü. CHP’nin adayı Hatice Gençay, Didim’de yıllarca partiye emek vermiş kişileri yanına dahi sokmazken siyasi çalışmalarının tüm yetkilerini Damadı Cem Armutlu’ya bırakması CHP tabanında isyana neden oluyor.

Belediye Meclis listesinin hazırlanmasında CHP İlçe Yönetimi’nin belirlediği isimlerden hiçbir ismin listeye alınmayışı da parti içinde büyük rahatsızlık yaratıyor.

Damat Cem Armutlu’nun, “Didim artık benden sorulacak. İmarı da, Emlağı da, Fen İşleri de, başkan yardımcılığı da benden sorulacak” şeklindeki ifadeleri tepkinin dozunu doruğa ulaştırırken Parti Genel Merkezi’nin de olan bitene ses çıkarmayışı parti tabanında büyük öfke yaratıyor.

Damada tepki sosyal medya paylayışmaları ve yapılan binlerce yorumlarda da kendini gösterirken, kriz dalga dalga büyüyor.

“Ahde vefa yoksa her türlü başkaldırı mübahtır!”,

“20 tane aday adayı vardı! Tüm Didim’e sorsan tek bir kişi şimdiki adayı tercih etmezdi! Sadece antidemokratik bir durum değil bu! Bu diğer aday adaylarına hatta Didim’e hakarettir! Baştan bir aday atayıp itirazları yumuşatmak için ülkedeki en son aday olarak açıklamak neyin nesiymiş anladık! CHP az da olsa makul davranmalıydı, onun yerine elimde kupon belediye var şunun kaynanasına vereyim dememeliydi” şeklinde binlerce yorum “Damat krizine” isyanın boyutunu da ortaya koyuyor.

CHP’deki  aday adaylığı sürecinde İstanbul’dan Didim’e gelerek Aday Adayı olan ve kısa sürede Didimlilere kendini sevdiren, yapılan anketlerde ilk beş içinde sürekli yer alan Avukat Levent Polat’ın önceki gün sosyal medyadan, “Kimsenin hakkını yemedim, kimseye de hakkımı yedirmem, hele ki perde gerisindeki ahlaksız damatlara hiç yedirmem. Koca şehrin istikbalini ahlaksız bir damat belirleyemez. Yolumuz uzun” ifadeleri ile Damada tepki koymasının ardından dün de CHP’nin ağır toplarından, milletvekili adaylığı yapmış, Partinin en zor günlerinde Didim’de CHP İlçe Başkanlığını üstlenerek CHP bayrağını dalgalandırmış Mustafa Bekar da sosyal medya hesabından isyanını sert sözlerle dile getirdi.

CHP Didim İlçe Başkanı Mustafa Bekar’ın “Didim CHP’de kriz” başlıklı paylaşımı şöyle:

Didim’de geleneksel olarak belediye başkan adayları CHP ilçe örgütü ile birlikte çalışarak sivil toplum örgütlerinin düşünceleri doğrultusunda Belediye Meclis Üyeleri listeleri hazırlanır.

Ön seçim olsa ilk 10’a giremeyecek bir aday adayı enteresan bir şekilde atandı.

Ortaya Didim’de yaşamamış bir damat çıktı. İstanbul’da gençlik kollarında çalışmış, belediye meclis görüşmeleri yapmış ve partiye rağmen listeleri hazırlamış. Başkan adayı ‘ben bilmem damadımla konuşun’ noktasına gelinmiş. Bu partinin çeşitli kurumlarında çalışmış insanlara danışılmadan ve dışarda tutularak bir liste hazırlanmış. Bu durum aday belirleme sürecinin sonunda gelindiğinde İlçe Başkanı yönetimi ile beraber istifa etmek zorunda bırakılmıştır.

Bu durumda biz CHP’ye ömrümüzü vermiş insanlar olarak başkaldırma hakkımızı kullanmak zorunda kaldık.

Bu sürecin bir parçası olmayacağız.

Ne damat Ferit Paşa'ya,

Ne davulcu damada,

Ne hazinenin teslim edildiği damada,

Teslim olmadığımız gibi, Didim’i bir damada teslim etmeyeceğiz.

Yeni bir dünya kurulur orda yerimizi alırız..

Didim’de söz, karar ve yetki Didimlilerin olacaktır.

Didim Didimlilerindir.

Bunu yaşayarak, yaşatarak herkese göstereceğiz.”

Sepetim