0.542. 537 86 70

İnsanlık onuru

2023-04-12

Ülkenin geleceğini belirleyecek en önemli seçim öncesi, vekil listeleri açıklandı. Aslında Aydın'da bir isim ve Parti hariç, öyle heyecan falan da yaratmadı. CHP aynı isimler, MHP aynı isimler, AK Parti de Mustafa Savaş hariç atamayla isimler değişti, fakat orada da farklı bir heyecan yerine, bazı tepkiler beraberinde geldi. HDP deseniz, o da aynı kafada, yolladı kafasına göre bir ismi.

Aslında Aydın siyasetinde en önemli takip edilen süreç, İYİ Parti'deki ilçe ve il kongreleri ile, vekil sıralaması için yapılan önseçim oldu. İl kongresinde, “İYİ Parti'de demokrasi şöleni” şeklinde attığımız başlık, partinin Aydın ön seçimlerinde de kullanılan slogan oldu.

Sonuçta Ahmet Ertürk, liste başı olarak çıktı.

Ahmet Ertürk, parti kurulduğundan bu yana her kademede görev yaptı, halkın gözünde geçen seçimlerde de vekil olarak görülmesi istenen isimdi. İl kongresinde başarılı çalışmalar ile seçimi Recep Taner karşısında kaybetse de, parti tabanı ve halk nazarında iyi bir isim yaptı.

Daha doğrusu tanınabilirliğini geliştirdi, tabanın daha fazla güvenini kazandı. Bu da önseçim sonuçlarında, listenin birinci ismi olarak çıkmasını sağladı.

Fakat İYİ Parti genel merkezi, olaylara hangi açıdan bakıyorsa, geçen seçimlerdeki hatasını tekrarladı.

Ahmet Ertürk'ü birinci sıradan ikinci sıraya aldı, diğer isimler üzerinde bazı değişiklikler yaptı, pişmiş aşa su kattı. Şu anda Aydın siyasetinde ismi en çok konuşulan ve milletvekili olması için çaba sarfedilen isim, Ahmet Ertürk oldu.

İYİ Parti lideri Meral Akşener başından bu yana, “Benden medet ummayın, halka gidip ayakkabıları eskitin, halkın onayını alın gelin” dedi. Gel gelelim Aydın'da ayakkabı eskitmeyi bırakınn ayakları bir karış nasır tutanların önüne getirdi atamayla başka bir ismin konulmasına izin verdi.

Konulan isim çok değerli olsa da, benim için memurdur.

Açık söylüyorum. Ön seçimle gelmeyen isimler, hangi partiden olursa olsun halkın vekili değil, atama birer memurdur. Bir yanda insanlar her riski alıp, dere tepe çalışıp, çocuklarının nafakalarından kesip partileri için fedakarlık yapacak, onların iradesi ile ön seçim yapılacak, onların önüne alıp Ankara'dan o şehrin tanımadığı, yolların tozunu yutmamış, halkla ve parti tabanıyla haşır neşir olmamış birini atayacaksınız.

Buna kul hakkı yemek denir.

Vurguluyorum, yazdıklarım her parti için geçerli.

İş bu nedenle şu anda Ahmet Ertürk, Aydın'da en çok konuşulan ve milletvekili olması için en çok çaba sarf edilen tek isim oldu. Çünkü halkın içinden geldi, her fedakarlığı gösterdi, emekleri gözardı edilse de tek kelime etmedi, davasına ve mücadelesine küsmedi. Sandığa girdi, sandıktan milletin teveccühüyle çıktı. Medya ve halk arasında Ahmet Ertürk ismi her geçen gün yükselen değer ise, bu toplumun gerçek demokrasiye olan özleminin bir yansımasıdır.

Yazdıklarımın altını tekrar çiziyorum; Ahmet Ertürk, diğer atama ie gelen her partiden isimlerin yanında, millet iradesini temsil eden tek isimdir ve Aydın Ahmet Ertürk'ü vekil seçtirmekle millet iradesine sahip çıktığını göstermelidir.

Gerçekten hazmedemiyorum... Milletin sevdiği ve istediği, fikriyatı için can siperane çalışanların önlerine atamayla aday getiriyorsunuz, oyunuzu tıpış tıpış bunlara vereceksiniz mealinde halka dayatmada bulunuyorsunuz. Sonra atamalar kerhen sağda solda göstermelik çalışıyor, hakkı yenenler onlar seçilsin diye kendini heder ediyor.

Bu mudur adalet!.. Bu mudur millet iradesi!... Bu mudur vicdan!..

İşin gerçek yanı da ortada...

Ahmet Ertürk listeler açıklandıktan sonra birinci iken ikinci sıraya konsa da, Allah’ın günü çarşı pazar, sanayi tarla halkın içinde bire bir İYİ Parti için çalışıyor.

Semra Yücel ikinci sırada iken beşinci sıraya yazılsa da tek kelime etmiyor, partisine sahip çıkıyor, kimsenin ağzına laf vermiyor.

Başkalarının fikrini bilmem fakat kendi adıma bu isimlerin fedakarlıklarını sadece takdir ve tebrik ederim. İYİ Partililere düşen asıl görev, her şeyi bir kenara bırakıp, millet iradesine sahip çıkmalarıdır. Malum partide Recep Taner'in temsil ettiği bir kanat ile Ahmet Ertürk'ün temsil ettiği diğer kanadın rekabeti vardı. Parti tabanı son sözü söyledi, sıralamada iradesini ortaya koydu. Bu rekabetin başarıyı getirebilmesi ve millet iradesinin gerçek olarak temsil edilmesini istiyorlarsa, rekabetlerini dayanışmaya döndürmek zorundalar.

Bu duygusal değil akıl yoludur ve millet iradesinin ortaya konabilmesi için yapılması gereken vicdani bir görevdir.

Burada diğer iki isim de aslında büyük sorumluluk altında.

Biri İl Başkanı Recep Taner, diğeri Efeler İlçe Başkanı İlhan Adıyaman.

Buradan çıkacak sonuçlar, onların da siyasi kariyerini belirleyecek.

O nedenle tüm partililer bir araya gelip, kapı kapı Ahmet Ertürk ve gönderebiliyorlarsa diğer isimler için seferber olmalıdır.

Bu arada İYİ Parti'de birinci sıraya konulan ağır abimize haddimiz olmadan bir tavsiyede bulunmamız gerekiyor. Listeler açıklandı, siz ortada yoksunuz... Aydın sizi tanımıyor... Teşkilatlar bilmiyor. Vekil olacaksanız, bunun asıl hakkı bu güne kadar emek verenlerindir.

Ahmet Ertürk ve ekip arkadaşları dün Salı pazarındaydı. Bugün yağmura rağmen sanayi esanafının yanında. Yarınlarda şehrin dört bir yanında çiftçisi, emeklisi, işçisi ile olacaklar. Onların hakkını yiyorsunuz, bari sokağa çıkıp ciddi bir çalışma sergileyin. Rahmetli Başbuğ Türkeşin özel kalem müdürü olmanız, beni ilgilendirmiyor. İsterseniz Hz. İsa'nın havarisi olun. Emek verenlerin, bedel ödeyenlerin önüne tepeden inme geldiniz, bari ter akıtın da hakkınızı yediklerinizle helalleşmeye yüzünüz olsun...

İYİ Parti Genel Merkezinde bu kararları alanları da, bir siyasi göz doktoruna gitmeye davet ediyorum. Hangi gözle bakıyorsunuz... Milletten gelin diyorsunuz, milletin seçtiklerinin önüne adı vekil, kendi atama memur isimleri atıyorsunuz... Hak yiyorsunuz, vebal altına giriyorsunuz. Sizin bakış açınızla halkın gerçekleri örtüşmüyor. Her seçim Aydın'da üç vekilliğe giden partiyi, bu davranışlarınızla sınırlı sorumlu kuşseverler derneği muamelesi yapıyorsunuz.

Size ne kardeşim milletin seçtiklerinden. Oyu veren millet ise, size düşen milletin iradesine saygı duymak. Halkın seçtikleri gün gelir tartışır, gün gelir sarılır, su akar yolunu bulur. Siz akan suyun önüne niye sürekli set çekiyorsunuz. Aydın'ı okuyamıyorsunuz, bari bize sorun aydınlatalım...

İYİ Parti ilçe ve il kongreleri ile ve de sonrasında ön seçim ardından Aydın'da diğer partilere demokrasi dersi vermiş, halkın da takdirini kazanmıştı. Siz yine pişmiş aşa su kattınız. Şu birinci sıraya atadığınız memur vekil büyüğümüze söyleyinde artık insin sahaya. Çünkü tüm partiler içinde şu anda sahada ve halkın içinde olan tek isim, İYİ Partili Ahmet Ertürk. Demokrasi ve insanlık onuru adına herkes Ahmet Ertürk'e sahip çıkmalı, onu Ankara'ya yollamalı. Yoksa hamam aynı hamam sür git devam edecek, tellaklar değişecek ama millet iradesi gerçek haliyle sandığa yansımayacak...

Adaletsizliğin siyasi partilerden başladığı bir ülkede kimse kimseye adalet dersi vermesin, o ülkeden de huzuru beklemesin.

SÖZÜN SONU;

Kendi seçmeninden korkup ön seçimden kaçan partiler gerçek anlamda millet iradesine sahip çıkan toplumsal yapılar değil, anca sen ben bizim oğlan kulüplerde bezik oynayan dernekleşmiş laklakçılardır. Leyleğin ömrü de iki lak lak, bu yüzden değerler oldu tepe taklak...

Sepetim