0.542. 537 86 70

Meclis üyelerini halkla buluşturamadılar

2024-03-30

CHP ve Cumhur İttifakı neden meclis üyelerini topluca halkla buluşturamıyor?

İYİ Partili adaylar her gittikleri yerde meclis üyelerini de halka tek tek tanıtırken, CHP ve Cumhur ittifakının Efeler Belediyesi meclis listelerini halktan gizler gibi tutum takınması, akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Özellikle CHP adaylarını tanıtırken meclis üyelerini halktan kaçırır gibi bir tutum izliyor. Bunda iki nedenin ön planda olduğu kaydediliyor. Pek çok yerde DEM Parti ile açık kent uzlaşısı yapıldığı halde, meclis üyeliklerinde DEM Parti kökenlilerin görünmesi istenmiyor. Bu halkı kandırmaya yönelik ikili oynama tepki ççekiyor.

Örneğin Söke CHP aday listesinde; 8 DEM Parti kökenli, 7 CHP kökenli, 3 AK Parti, 3 MHP 1 DSP, 1 İYİ Parti kökenli isim bulunuyordu.

Efeler başta pek çok ilçede ayrıca Özlem Çerçioğlu'nun kedileri hariç, neredeyse tüm yakın çevresi ilk sıralardan aday yapılmıştı.

Bu iki konunun halkta tepki yaratmaması için CHP’nin ısrarla meclis üyeleri listesini tanıtmaktan kaçındığı ifade ediliyor.

Cumhur İttifakı'nda ise yine meclis üyeleri sorunu yaşanıyor.

Yüzde 7 oya sahip MHP’nin, AK Parti'den oyu oranında değil baskının boyu oranında adayları meclislere sokacağı görülüyor.

Listelerde bir MHP bir AK Parti fermuar çalışması yapılması nedeniyle AK Partililerin haklarının yendiği düşüncesi içinde oldukları, bunun da tepkiye dönüşmemesi için ısrarla meclis üyelerinin tanıtımından kaçındıklarına vurgu yapılıyor.

CHP ve Cumhur İttifakı listelerinin halka tanıtmaları bekleniyor.

Sepetim