0.542. 537 86 70

TARİŞ Pamuk Birliği’nin skandal kongresi

2024-02-21

  • Aydın Şafak Gazetesi olarak on binlerce üreticimiz ve adalet adına, Ticaret Bakanımız Prof. Dr. Ömer Bolat’ın tensipleri ile Ticaret Bakanlığımızı ortaya çıkardığımız Tariş Pamuk Kooperatiflerindeki delege skandalını ve Tariş Pamuk Birliği genel kurulunda oy kullanma yetisine sahip olmayan delegelerle yapılan skandal kongrenin incelemeye alınarak çalışma başlatmasını kamuoyu adına talep ediyoruz.

METİN CAN YAZDI

Bir kaç gün önce TARİŞ Pamuk Birliği Genel Kurulu ile ilgili bir haber yapmıştık.

(https://www.aydinsafak.com/taris-pamuk-birligi-seciminde-hulle-yapildigi-ortaya-cikti-h6621.htm)

Haberimizde 104 delegesi bulunan Tariş Pamuk Birliği’nin 18 Ocak 2024 tarihinde İzmir'de yapılan genel kurulunun yasalara uygun olmadığını açıklamıştık. Çünkü 40 civarı delegenin ÇKS de (Çiftiçi Kayıt Sistemi) yer almadığını, bir kısımının ise pamuk üretmediği halde delege yapıldığını, bu nedenle her iki vasfı taşımayan kişilerin ne delege olmaları ne de oy kullanmalarının mümkün olmadığını, şirket ana sözleşmesine dayanarak kamuoyuna duyurmuştuk. Hatta ve hatta bu kişilerin delege gösterilip oy kullandırılmasına neden olan eski yönetimin yargılanması gerektiğini de vurgulamıştık.

Haberimizin muhataplarından tık yok.

Hepsi ya panikte ya birileri salla gitsin havasında mı acaba?

Şimdi burada asli konulara dikkat çekmemiz gerekiyor.

TARİŞ Pamuk Birliği'nin aldığı pamuğun yaklaşık yüzde 90’ı, Söke ve Aydın Tariş başta, Aydın'da üretiliyor. Stratejik ürün olan pamuğu üreten Aydın, TARİŞ Pamuk Birliği bütçesine en fazla katkıda bulunan il. Peki yönetenlerden çoğunun neden pamukla ilgisi yok, TARİŞ'in kurulduğu yer ve anavatanı Aydın değil mi? Aydın içindeki kendi şehrine, atalarına ihanet edercesine TARİŞ Pamuk Birliği'nin Aydın'a geri dönmesine engel olan Aydınlılar kim?

Araştırmalarımda çok ilginç sonuçlara ulaştım.

Örneğin İncirliova, Moralı ve Nazilli Tariş yöneticileri. Siz nasıl bir kendi şehrine düşman insanlarsınız kardeşim?

İncirliova'dan örnek verelim.

İlçenin iki delegesi var, ikisi de TARİŞ'in Aydın'a gelmesine karşı. “Neden acaba?” sorusunun yanıtı basit; Şahsi menfaatleri.

Muhterem kendi pamuğunu pamuk bile üretilmeyen Ödemiş gibi ilçelerdeki TARİŞ’lere satılmış gösteriyor. Hem de yüksek fiyattan. Sonra oralardaki delegelerin oyunu almak için seçim zamanı pamuk üretmeyen fakat bu tür hüllelerle pamuk almış gibi gösterilen kooperatiflere, Birlik Bütçesinden milyonları aktarıyorlar.

Anlayacağınız oy karşılığı adeta siyasi rüşvet gibi işleyen düzen kurmuşlar.

Pamuk ağalarına karşı kurulmuş ve binlerce üreticinin temsilcisi olması gereken TARİŞ, şu an pamuk dahi üretmeyenlerin elinde belli bir çıkar şebekesine dönüşmüş.

Haltları çok da yazmakla bitecek gibi değil.

Burada asıl sorun neydi biliyor musunuz?

O kongrede Şafak Gazetesi İmtiyaz sahibi Yalçın Yıldırım ile birlikte, bizzat yer aldık. Hayretle AK Parti Aydın Eski Milletvekili Nazilli Bölgesi’nden hesapta üniversite kontenjanından eski yönetimde yer alan Ahmet Ertük ile Sökeli Baki Bakanoğlu ve  Gazeteci Yılmaz Ölmez'in de, Aydın'a ve binlerce üreticiye ihanet edercesine, Aydınlıların çıkardığı listenin karşısındakileri desteklerine tanık olduk.

Hatta yaklaşık 35 yıllık arkadaşım Yılmaz Ölmez, bana Aydın karşısındaki listeyi öve öve bitiremedi. Dahası Birlik yöneticileri ile tanıştırmak istedi, işim olmaz dedim.

TARİŞ'i doğuran da, besleyen de, büyüten de, üretimin yaklaşık yüzde 90’ınını gerçekleştiren de, Anadolu'nun en mutena şehirlerinden Aydın'dır. Aydın'da yaşayan, Aydın'da yaşamasa dahi bu gerçekliği bilen herkes sizce “TARİŞ Pamuk Birliği nerede olmalı?” sorusuna ne yanıt verir?

Aydın bölgesindeki TARİŞ'lerden karşı listeye şahsi menfaat karşılığı destek veren delegesinden başlayıp üretici üzerinden, onların alın terinin çarçur edildiği bir düzenin çarkına su taşıyan kim varsa, hepsi sadece Aydın değil, tüm üreticilere ihanet etmekte değil midir?

Aydın Şafak Gazetesi olarak on binlerce üreticimiz ve adalet adına, Ticaret Bakanımız Prof. Dr. Ömer Bolat’ın tensipleri ile Ticaret Bakanlığımızı ortaya çıkardığımız Tariş Pamuk Kooperatiflerindeki delege skandalını ve Tariş Pamuk Birliği genel kurulunda oy kullanma yetisine sahip olmayan delegelerle yapılan skandal kongrenin incelemeye alınarak çalışma başlatmasını kamuoyu adına talep ediyoruz.

Aydın'a ihanet içerisinde olan delegesinden, gazetecisine diğer isimleri de kamuoyunun vicdanına havale ediyoruz.

Sepetim